Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

THODEX'in Kurucusu Faruk Fatih Özer için İstenen Cezanın Detayları

Savcının 22 sayfalık mütalaasında, Thodex'in 2017 yılında 400 bin lira sermaye ile kurulduğu ve en başından beri müşterileri aldatma ve dolandırma niyetiyle faaliyet gösterdiği belirtildi.

18 Temmuz 2023 14:19

Güncellenme: 19 Temmuz 2023 11:38

Arnavutluk Adalet Bakanlığı tarafından Türkiye'ye iade edilen kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer ve 21 sanığın dolandırıcılık suçlamasıyla yargılandığı davaya dair cumhuriyet savcısı mütalaası açıklandı.


Savcının 22 sayfalık mütalaasında, Thodex'in 2017 yılında 400 bin lira sermaye ile kurulduğu ve en başından beri müşterileri aldatma ve dolandırma niyetiyle faaliyet gösterdiği belirtildi. Müşterilerin yatırdıkları paralara istinaden aldıkları veya sattıkları kripto varlıkların aslında gerçek olmadığı tespit edildi.


Mütalaada, şirketin gerçek amacının daha fazla müşteri ve para toplayarak daha fazla insanı dolandırmak olduğu vurgulandı. Faruk Fatih Özer'in ve suç ortaklarının dolandırıcılık kastıyla hareket ettikleri ve sistemde kayıtlı olmayan varlıkları satmış gibi gösterdikleri belirtildi.


Tespit edilen delillere göre, toplamda 2 bin 27 mağdurun 257 milyon 862 bin 432 lira zarara uğradığı ortaya çıktı.


Mütalaada, Thodex'in bir suç örgütü olduğunun açıkça anlaşıldığı ve suç örgütü elebaşı Faruk Fatih Özer'in eylemlerini istikrarlı bir şekilde sürdürdüğü ifade edildi.


12 bin 142 yıldan 40 bin 462 yıla kadar hapis istemi

Faruk Fatih Özer'in yanı sıra kardeşleri Güven Özer ve Serap Özer'in "nitelikli dolandırıcılık", "suç işlemek amacıyla örgüt kurma" ve "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından 12 bin 142 yıldan 40 bin 462 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Sanık Zuhal Özer ise "örgüte üye olmak" ve "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından 8 yıldan 18 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Diğer 17 sanığın ise çeşitli suçlardan değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılmaları öngörüldü.


Tutuklu sanık Mesut Can Arbaz, savunma yapmak için süre isteyerek, örgüte üye olmadığını ve şirkette yaptığı iş dışında herhangi bir ücret almadığını belirterek tahliyesini talep etti. Diğer tutuklu sanıklar da mahkeme heyetinden tahliyelerini istedi.


Dolandırıcılık davasında savcının mütalaasıyla birlikte, mahkeme süreci devam ediyor ve sanıkların savunmalarının ardından karar verilecek.


İlginizi çekebilir:
Daha Fazla Oku

    ThodexFaruk Fatih Özerdolandırıcılıkkripto borsası

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk