Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Tether’in Geçmişte Sahte Banka Hesapları Kullandığı İddia Edildi

Yeni bir habere göre, dünyanın en büyük stabilcoin’inin arkasındaki şirket Tether, birçok banka hesabına sahte belgeler ve aracılar yoluyla erişti.

6 Mart 2023 11:37

Güncellenme: 6 Mart 2023 13:33

Wall Street Journal (WSJ), Tether’in 2018’de küresel finansal sisteme erişimini sürdürmek amacıyla çeşitli şirketlerin yöneticileri adına banka hesapları oluşturduğunu bildirdi. Şirket isimlerinde yapılan ufak tefek değişiklikler sayesinde işlemleri yakalanmadan gerçekleştirdi.

Habere göre, 2018’de kapatılmadan önce Tether fonlarını saklayan Crypto Capital Corp., bir “gölge banka” işlevindeydi. Bu sayede Bitfinex ve Tether, 2018 Ekim’de Asya’daki paravan şirketler için en az dokuz yeni banka hesabı açabildi.

Tether sözcüleri ise konuyla alakalı henüz bir yorumda bulunmadı.

Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, WSJ haberinin bir ton yanlış bilgi içerdiğini tweet’ledi.

Journal’ın haberine göre Tether Holdings’in ortaklarından Stephen Moore, Çin’de USDT ticareti yapan bir aracıya atıfta bulunarak “Potansiyel bir dolandırıcılık veya kara para aklama davasında bu konuları tartışmak bile istemem” dedi. Ayrıca haberde, 2017 yılında Bitfinexed’in eski Tether yöneticisi Phil Potter ile yaptığı görüşmeye de atıfta bulunuldu.

Potter, “Geçmişte bankacılık konusunda aksaklıklar yaşadık ama her zaman bir yolunu bulduk. Bitcoin endüstrisindeki herkesin böyle dönemleri olmuştur” ifadelerini kullandı.

Kripto şirketlerinin bankacılık erişimini güvence altına almakta zorlanmaları oldukça normal. Bunlar arasında özellikle Tether son birkaç yılda birçok banka hesabı açtı fakat bankalar, şirketin hesaplarını kapattı.

Journal’ın bu haberi, kripto dostu banka Silvergate’in yıllık raporunu yetiştiremeyeceğini duyurmasından ve incelemeye alınmasından bir gün sonra yayımlandı. Büyük şirketler Silvergate ile bağlantılarını askıya aldı ve şirket hisseleri ani bir düşüş yaşadı.

Son birkaç aydır federal düzenleyiciler, bankaları kripto şirketleriyle alakalı uyarıyordu.


Daha Fazla Oku

    tetherStabilcoinusdtWall Street Journalbitfinex

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk