Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

TBMM'de Bu Hafta: Kripto Varlık Kanun Teklifi Gündemde

İzin almaksızın faaliyet gösterdiği tespit edilen kişiler, üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

24 Haziran 2024 11:25

Güncellenme: 24 Haziran 2024 12:33

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, bu hafta kripto varlıklara ilişkin önemli düzenlemeleri içeren kanun teklifini tartışmaya açacak. Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Genel Kurul 25 Haziran Salı günü başlayacak haftalık çalışmasında Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni ele alacak.


Önerilen kanun değişikliklerine göre, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının faaliyete geçebilmesi için Sermaye Piyasası Kurulundan (SPK) izin alması zorunlu hale gelecek. İzin almaksızın faaliyet gösterdiği tespit edilen kişiler, üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.


Ayrıca, zimmet suçunu işleyen kripto varlık hizmet sağlayıcılarının yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile diğer mensupları, 8 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile karşı karşıya kalacak.


Her yıl platformların, bir önceki yılki faiz gelirleri hariç tüm gelirlerinin yüzde biri SPK'ya ve yüzde biri TÜBİTAK bütçesine aktarılacak. Bu ödemeler, ilgili yılın mayıs ayı sonuna kadar yapılacak.


Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, kanun yürürlüğe girdikten sonra bir ay içinde faaliyet izni almak üzere başvuruda bulunmak veya müşteri haklarını koruyarak üç ay içinde faaliyetlerini tasfiye etmek zorunda olacak. Yurt dışında yerleşik olan kripto varlık hizmet sağlayıcıları ise Türkiye'de yerleşik kişilere yönelik faaliyetlerini, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde sonlandırmak zorunda olacak.


Meclis'in Diğer Gündem Maddeleri

Dijital Mecralar Komisyonu, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplanarak "dijital telif" konusunu görüşecek ve Google yetkililerini dinleyecek. Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna "hükümlü ve tutuklulara verilen sağlık hizmetleri" hakkında bilgi verecek.


Salı ve çarşamba günleri, Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da Meclis'teki grup toplantısına katılarak konuşma yapacak.


Daha Fazla Oku

    TBMMmecliskripto kanun

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy, Hisse Senedini 10:1 Olarak Böleceğini Açıkladı

11 Temmuz 2024 18:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk