Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

TBMM'de Yer Alan Partiler Kripto Para Vergisi Konusunda Uzlaştı

Kripto varlıkların yasal çerçeveye oturtulmasını amaçlayan Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü.

31 Mayıs 2024 09:35

Güncellenme: 31 Mayıs 2024 09:43

TBMM'de kripto paralarla ilgili yasa teklifinin görüşüldüğü sırada, kripto paralardan elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi gerektiği konusunda partiler arasında fikir birliği oluştu. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik, kripto paralara vergi getirilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirtti.


Yaklaşık 10 milyon kişinin yatırım yaptığı kripto paralar için yasal altyapı oluşturma amacıyla hazırlanan yasa teklifinde, vergilendirme sürprizi gündeme geldi. Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre, görüşmelerde CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve DEM Parti milletvekilleri ile iktidar ortağı MHP milletvekilleri, kripto paralardan elde edilecek gelirlerin vergilendirilmesi gerektiği yönünde ortak görüş bildirdiler. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik de sektörün talepleri doğrultusunda bu konuda çalışmalara başladıklarını ifade etti. MASAK Başkanı Hasan Kaymak ise 60 civarında kripto varlık hizmet sağlayıcısının MASAK’ın radarında olduğunu ve bu alanda 100 milyondan fazla ceza kestiklerini söyledi.Kripto varlıkların yasal çerçeveye oturtulmasını amaçlayan Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü. CHP Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, düzenlemede kripto varlık işlemlerinden vergi alınmasına dair bir madde bulunmadığını belirterek, bu konuda Bakan Yardımcısı Çelik’ten bilgi istedi. MHP’li İsmail Faruk Aksu, İYİ Parti’den Ümit Özlale, Saadet Partisi’nden Selim Temurci ve DEM Parti’den Hakkı Saruhan Oluç da kripto varlıklardan vergi alınması gerektiğini belirttiler. AKP Milletvekili İsmail Güneş ise kripto varlıklara belirli sınırlar dahilinde mevduatlarda olduğu gibi güvence verilmesi gerektiğini söyledi.


Hazine Bakan Yardımcısı Osman Çelik, kripto varlıklarla ilgili verginin mevcut yasa teklifinin konusu olmadığını ifade ederek, "Ancak sektör temsilcilerinden gelen talepler doğrultusunda bu konuda bir çalışma yapıyoruz. Yerli ve yabancı yatırımcıları kaçırmayacak bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz" dedi. Yasa teklifini hazırlayan AKP Milletvekili Ömer İleri de vergi konusunun ilerleyen süreçlerde ele alınacağını belirtti.


Teklifin Detayları 

MASAK Başkanı Hasan Kaynak, 60 civarında kripto hizmet sağlayıcısının denetim altında olduğunu ve bu hizmet sağlayıcılara 100 milyon liraya yakın ceza kestiklerini bildirdi. Kaynak, geçen yıl 100 milyon dolarlık kripto varlığa el konulduğunu ve bu varlıkların yurt dışındakilere de el konulmasını sağladıklarını söyledi.


Uzun süredir üzerinde çalışılan yasa teklifi, kripto varlıklara ve hizmet sağlayıcılarına ilişkin düzenlemeler içeriyor. Teklife göre, müşterilerin nakit ve kripto varlıkları, hizmet sağlayıcılarının borçları nedeniyle haczedilemeyecek, rehnedilemeyecek ve iflas masasına dahil edilemeyecek.


Kripto varlık hizmet sağlayıcıları izinsiz faaliyet gösterirlerse 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası alabilecekler. Ayrıca, zimmete geçirme suçu işleyen yönetim kurulu üyeleri ve çalışanlar 8 yıldan 14 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.


Zimmet suçu hileli davranışlarla işlenirse ceza 14 yıldan 20 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezasına çıkarılacak. Adli para cezası, hizmet sağlayıcı ve müşterilerinin uğradığı zararın üç katından az olamayacak.


Daha Fazla Oku

    Türkiyekripto yasaTBMMKripto vergi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk