Layer 2

E-Bülten

Politika

Tayland Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu, Bitkub Executive'e İçeriden Bilgi Sızdırdığı için 235 Bin Dolar Para Cezası Verdi

Geçen hafta, ülkenin en eski ticari bankası, çözümlenmemiş düzenleyici sorunlarını gerekçe göstererek yerel kripto borsasının çoğunluk hissesini satın almaktan vazgeçti.

31 Ağustos 2022 12:09

Güncellenme: 31 Ağustos 2022 13:44

Salı günü yayınlanan resmi bir bildiriye göre, Tayland'ın menkul kıymetler düzenleyicisi, ülkenin en büyük kripto para birimi borsası Bitkub'da bir yöneticinin içeriden bilgi ticareti (insider trading) davasında ceza verdi.


Bitkub CTO’su Samret Wajanasathian'ın 8.5 milyon Tayland bahtı (yaklaşık 235,000 dolar) para cezası ödemesine karar verildi ve ülkenin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Wajanasathian'ın 12 ay boyunca yönetici pozisyonunda bulunmasını yasakladı.


Wajanasathian'ın LinkedIn sayfası onu hala Bitkub'da CTO olarak gösterse de, şirketin web sitesinde artık ismi yer almıyor.


Salı günkü cezai yaptırım, Mayıs ayında Tayland Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu’nun, platformun yerel token’ı KUB'u listelemeden önce yerel düzenlemelere uymadığı için Bitkub'a para cezası vermesinin ardından geldi. Geçen hafta, ülkenin en eski ticari bankası Siam Commercial Bank (SCB), çözümlenmemiş düzenleyici sorunlarını gerekçe göstererek Bitkub'un çoğunluğunu satın almaktan vazgeçti.


İçeriden bilgi ticareti davası (insider trading), Kasım ayında SCB’nin satın alma planını ilk kez açıklanmasından sonra başladı. SEC'e göre, Wajanasathian, bu bilgilerle KUB tokeninden 1.99 milyon Tayland bahtı (o sırada yaklaşık 61,000 dolar) satın aldı. Kamuoyuna duyurulduktan hemen sonra KUB'un fiyatı iki katından fazla arttı.


Bitkub açıklama yapma talebine hemen cevap vermedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk