Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

"SVB Financial'ın İlk Duruşması Hiç de Rutin Bir Duruşma Değildi"

Kleinberg, duruşma hakkında “Eski Silicon Valley Bank’in alacaklılara ödeme yapabilmesi ve diğer iki operasyonu destekleyebilmesi için bankanın FDIC kontrolündeki fonlarına erişmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

23 Mart 2023 10:11

Güncellenme: 23 Mart 2023 14:58

Bir zamanlar Silicon Valley Bank’in (SVB) ana şirketi olan SVB Financial Group ile Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) arasında 2,1 milyar dolarlık bir tartışma yaşanıyor.

SVB Financial, New York’ta gerçekleşen iflas duruşması sırasında FDIC’nin 2,1 milyar dolarlık fonu uygunsuz bir şekilde dondurduğunu iddia etti. Kurum, 10 Mart’ta bankayı “yetersiz likidite ve iflas” nedeniyle kapatmasının ardından SVB’nin alıcısı olmuştu. SVB Mali Yardım Vakfı, 17 Mart’ta iflas koruması başvurusunda bulundu.

Kleinberg, Kaplan, Wolff & Cohen, P.C. hukuk firmasının ortağı Dov Kleiner, salı günü rutin bir şekilde gerçekleşmesi beklenen duruşmanın hiç de öyle geçmediğini belirtti.

Kleiner, Çarşamba günü CoinDesk TV’nin First Mover programında şunları söyledi: “Banka bu parayı çok istiyor çünkü onlarca alacaklısı ve 3,4 milyar dolarlık borçları var. Ancak, eğer bu para holding şirketine aitse aslında alacaklılara ait demek.”

Bununla birlikte, FDIC bu duruma hiç sıcak bakmıyor. Holding şirketinin banka başarısızlığındaki maliyeti omuzlamak zorunda kalabileceklerini belirtiyor.

Kleiner, SVB Financial’ın sadece alacaklılara ödeme yapmak için değil, aynı zamanda bir yatırım bankası ve bir varlık yönetim şirketi olmak üzere iki operasyonu yürütmeye devam etmek için de bu paraya ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Bu operasyonların çeşitli fonlarda yönetilen yaklaşık 9,5 milyar dolar değerinde varlığa sahip olduklarını da ekliyor.

Kaliforniya merkezli SVB, 10 Mart’ta eyaletin Finansal Koruma ve İnovasyon Bakanlığı (DFPI) tarafından devralınmıştı. İki gün sonra FDIC, bankayı tasfiye etti. SVB’nin tüm mevduatı ve varlıkları, yeni bir kuruluş olan Silicon Valley Bridge Bank NA’ya aktarıldı.

Klein, FDIC kontrolündeki bu yeni bankanın SVB Financial’ın kendisine borçlu olduğunu iddia ettiğini söylüyor. Yeni banka, SVB’nin ne kadar borçlu olduğu tespit edilene kadar 2,1 milyar dolarlık fonu devretmeyeceğini belirtiyor.

Klein, hangi kuruluşun 2,1 milyar dolarlık dondurulmuş fonu kontrol ettiğine karar vermenin biraz zaman alabileceğini ekliyor: “Hangi yasanın geçerli olduğu konusunda bir tartışma yaşanacak, muhtemelen sonra da hangi iddianın gerçek olduğu konusunda bir tartışma yaşanacak.”


Daha Fazla Oku

    SVB FinancialSilicon Valley BankFDICiflas

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk