Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Stabil Coin’ler Araştırılacak

Ödeme ve Piyasa Altyapıları Komitesi, stabil coin’lerin daha az maliyetli ve daha hızlı olup olmadığına bakacak.

10 Ekim 2022 12:29

Güncellenme: 10 Ekim 2022 13:49

Global ödeme standartları düzenleyicileri yurt dışına para göndermenin maliyetini düşürmeye yönelik çözümler arıyor. Bazı ülkeler bu konuda stabilcoin’lerin destek olup olmayacağını araştırıyor.


Financial Stability Board (FSB) tarafından yayımlanan bir rapora göre sektörle ilgili normları oluşturan uluslararası bir yapı olan Ödeme ve Piyasa Altyapıları Komitesi (CPMI) önümüzdeki aylarda itibari paraya karşı değerini korumaya çalışan kriptoların şüpheli durumunu araştırmak istiyor.  


Raporda CPMI’ın mevcut uyuşmazlıkları göz önüne alarak iyi tasarlanmış ve riski yönetilebilen stabil coin’lerin uluslararası ödeme oranlarını yükseltip yükseltemeyeceği üzerinde durduğu belirtiliyor.  


Ayrıca raporda stabil coin alanının hızla geliştiği ve global ölçekte önemli etkileri olacağı, bu nedenle risk yönetimi bakımından dikkatli olunması gerektiği de belirtiliyor.


Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından desteklenen ve Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot’un başkanlığını yaptığı FSB’nin yakın zamanda global kripto kurallarına ilişkin planlarını açıklaması bekleniyor. Bu kapsamda stabil coin’lerin yasa dışı kullanımı da bulunuyor.   


FSB geçen yıl, 2027 itibarıyla itibarlı uluslararası ödemelerin en fazla bir saatte tamamlanabilmesini ve işlem maliyetinin yüzde 1’in altına düşmesinden yana olduklarını açıklamıştı.   


Artık kullanılmayan Diem stabil coin’inin destekçileri de yüksek maliyetler ve uluslararası ödemelerin zorluğu nedeniyle sitem etmişlerdi. Öte yandan bir diğer kısım ise Bitcoin ve stabil coin’lerin özel sektörü liderliğindeki çözümlerin baskın pazar gücü nedeniyle maliyetleri düşürme konusunda çok kötü opsiyonlar olduğunu düşünüyorlar.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Borsası Kraken, Layer-2 Ağı için Ortak Arıyor!

7 Kasım 2023 09:52

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk