Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Sparkster, SEC ile Anlaştı

SPRK'yı tanıtmak için para alan kripto influencer’ı Ian Balina, ICO'dan dolayı bazı suçlamalarla karşı karşıya.

20 Eylül 2022 11:00

Güncellenme: 20 Eylül 2022 12:57

Cayman Adaları merkezli yazılım şirketi Sparkster ve CEO'su Sajjad Daya, şirketin kayıtsız ICO’dan (İlk Para Teklifi) kaynaklanan suçlamalar konusunda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile anlaşma yapmayı kabul etti.


ICO, 2018'in Nisan ve Temmuz aylarında 4,000 yatırımcıdan yaklaşık 30 milyon dolar topladı. Yatırımcılara paranın Sparkster'ın çocuklar için "kodsuz" yazılım platformunu geliştirmesine yardımcı olacağı söylendi ve tokenlerinin değerinin artacağına dair de söz verilmişti.


Sparkster ve Daya, Pazartesi sabahı SEC'den gelen bir ihtarname ile şoka uğradı ve Pazartesi öğleden sonra SPRK ICO'su tarafından zarar gören yatırımcılara dağıtılacak bir fona toplu 35 milyon dolar ödemeyi kabul etti.


Sparkster, elde edilen 30 milyon doları geri verecek, 4.6 milyon dolarlık bir faizi ve 500,000 dolarlık para cezasını ödeyecek. Şirket ayrıca kalan tokenlerini imha etmeyi, token’larını platformlardan kaldırmayı ve SEC'in emrini web sitesinde yayınlamayı kabul etti. Daya’nın ise ayrıca 250,000 dolarlık bir para cezası ödemesi gerekiyor.


Daya, Pazartesi günü Medium'da yayınlanan bir blog yazısında suçlamaları ve ardından da uzlaşmayı kabul etti.


ICO'sunu tanıtmak için Sparkster tarafından ödenen kripto influencer’ı Ian Balina'ya karşı da suçlamalar yapıldı. SEC'e göre, Balina yatırımcılara ICO'yu pazarlamak için kendisine bir meblağ ödendiğini açıklamadı. Balina ayrıca, ICO'dan satın aldığı SPRK token’larının kayıtsız satışını yaparak menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği iddia edildi.


Sparkster'ın SEC ile anlaşması hızlı olsa da, Balina'nın suçlamalarının çözülmesi daha uzun sürebilir.


Balina Pazartesi günü, anlamsız SEC suçlamasını kınamak ve bu mücadeleyi halka açık hale getirme niyetini ifade etmek üzere Twitter'da paylaşım yaptı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk