Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

“Sınır Ötesi Kullanımlarda Stabil Paraların Dezavantajları Ağır Basıyor”

Raporda, mevcut stabil paraların ilgili düzenleyici gerekliliklerle tam olarak uymadıkları belirtildi.

31 Ekim 2023 17:58

Güncellenme: 31 Ekim 2023 21:55

Uluslararası Ödemeler Bankası ve sektöre yönelik standartları belirleyen Ödeme ve Piyasa Altyapıları Komitesi (CPMI), savunucuların iddia ettiği gibi stabilcoin'lerin işlemleri hızlandırıp maliyetleri düşürerek sınır ötesi transferler için "fırsat yaratabileceğini" kabul etti. Ancak komite, potansiyel dezavantajların olası faydalara ağır basabileceğini de söyledi.


Rapora göre, mevcut stabil paraların hiçbiri düzenleyici gerekliliklere tam olarak uymuyor, uyan varsa bile sınır ötesi ödemelerde kayda değer bir fark yaratmıyor.


“Potansiyel zorluklar arasında koordinasyon, rekabet, denetim ve gözetim eksikliği, ağ ölçeklenebilirliği ve pazar yapısı yer alıyor.”


Düzenleyiciler, özellikle Facebook’un stabil para birimi önerisinden ve milyarlarca dolarlık terraUSD’nin (UST) çöküşünden sonra bu para birimlerine yönelik standartlar belirlemek için acele ediyor. Finansal İstikrar Kurulu (FSB), şubat ayında mevcut stabil paraların yönergelere uyma konusunda zorluk yaşayacağını bildirmişti.


CPMI başkanı ve eski Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, salı günü Financial Times'da yayımlanan yazısında dünyanın daha iyi bir sınır ötesi ödeme ağına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Ancak teminatsız kripto paraların ve hatta stabil paraların "koşullara duyarlı oldukları için değer açısından garanti bir ortam sağlayamadıklarını" belirtti.


Daha Fazla Oku

    Stabil parasınır ötesi ödemeler

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk