Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Singapur, Sınır Ötesi Ödemeler İçin Toptan CBDC Ubin+ Projesine Başladı

Proje, merkez bankasının finansmana ve varlık yönetimine yönelik yeni projeleri duyurmasından bir gün sonra başladı.

3 Kasım 2022 10:51

Güncellenme: 3 Kasım 2022 11:34

Singapur Para Otoritesi (MAS), sınır ötesi para birimi işlemlerinde merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) kullanımına yönelik araştırmayı amaçlayan Ubin+ adlı girişimi hayata geçirdi.


Ubin+, CBDC'lerin döviz ve likidite yönetimi için kullanımındaki pratiği incelemenin yanında CBDC ile diğer dijital varlıkın bağlantısını test edecek.


Merkez bankası bu süreçte, dağıtık defter teknolojisi temelli sistemlerin defter dışı ödeme sistemleriyle olan ilişkisini de deneyimleyecek.


Bir çok merkez bankası, günlük işlemlerde kullanılmak üzere yerel para birimlerinin dijital versiyonları üzerinde kafa yorarken, toptan CBDC'lerdeki gelişim, DLT benzeri teknolojilerin üzerine kurulabilir ve sadece finansal kurumların hızlı işlem yapması için kullanılabilir bir noktada.


Proje, ilk aşamada İsviçre Frangı, Euro ve Singapur doları ile döviz işlemlerini araştıracak.


Döviz ve likidite yönetimi alanında tedbirleri içeren Mariana Projesi ise MAS ile birlikte, Fransa ve İsviçre merkez bankaları ile Uluslararası Ödemeler Bankası’nın forex piyasalarında DeFi’ı test etmesi için uygulamaya alındı.


Proje, Singapur merkez bankası MAS'ın ticaret finansmanı ve varlık yönetimi ürünlerine yönelik iki yeni proje başlattığını açıklamasından bir gün sonra başladı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Parikshit Mishra

Parikshit Mishra, CoinDesk'in Orta Asya editörüdür. CoinDesk'e katılmadan önce Acuris'te editörlük yapıyordu ve özel sermaye şirketleri, girişimler, fon toplama aktiviteleri, trendler gibi konulara odaklanıyordu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk