Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

SEC'in Kripto Rehberi ABD Bankalarını Saklama Projelerini Yeniden Düşünmeye Zorladı

SEC, müşterilere ait kripto varlıkların, bankalar tarafından borç olarak değerlendirilmesi gerektiğini öne sürüyor.

17 Eylül 2022 13:17

Güncellenme: 19 Eylül 2022 11:10

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından, bankaların müşterilere ait dijital varlıklarına nasıl muamele yapmaları gerektiğine dair rehber, bankaların kripto projelerinde aksamalara neden oluyor. 

SEC, Mart ayında kripto saklayıcıları olarak faaliyet gösteren ve ABD'de listelenen tüm halka açık şirketlerin, kripto kayıplarını bilançolarında varlıklar olarak değil yükümlülükler olarak göstermeleri ve bu yükümlülüklerle ilgili riskleri yatırımcılara açıklamaları gerektiğini söylemişti.

SEC’in yayınladığı kılavuza göre, kripto varlıkların bankalar tarafından saklanması diğer varlıklara oranla benzersiz teknolojik, yasal ve düzenleyici riskler barındırıyor.

Bankacılık düzenlemelerinde küresel standart belirleyici Basel Bankacılık Denetimi Komitesi, kriptoya maruz kalan bankalar için katı sermaye gereksinimleri ve risk limitleri içeren uluslararası kurallar yayınlamayı düşünüyor.

Basel komitesinin hayata geçireceği standartlar, SEC’in kılavuzundan belirttiği şartlar ile birleştiğinde, bu durum ABD bankalarını dijital varlık piyasalarına katılmaktan daha da uzaklaştırabilir.

Yayınlanan rapora göre, müşterilerin borç olarak tutulan kriptolarının muhasebeleştirilmesi, bankalar için özellikle zor bir durum, çünkü bankalar bilançolarındaki yükümlülükleri karşılamak için nakit tutmak zorundalar.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri, Fidelity'nin FBTC'si Liderliğinde 226 Milyon Dolarlık Çıkış Kaydetti

14 Haziran 2024 14:54

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk