Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

SEC; Token’ların Menkul Kıymet Olduğunu İspat Etmek Zorunda

SEC; Token’ların Menkul Kıymet Olduğunu İspat Etmek Zorunda

24 Temmuz 2022 09:24

Güncellenme: 24 Temmuz 2022 14:40

ABD Sermaye Piyasaları Kurumu (SEC), Coinbase ürün müdürü ve onun iş arkadaşlarına dair başlatacağı içeriden öğrenenlerin ticareti soruşturmasını geçerli kılmak için Coinbase kripto borsasında listelenen token’ların menkul kıymet olduğunu ispatlaması gerekiyor.


Şu anda Akin Gump Strauss Hauer & Feld’de ortak olan eski savcı Ian McGinley, CoinDesk TV’deki “First Mover” programında yaptığı açıklamada SEC’İn, token’ların menkul kıymet olduğunu ispatlamadan davayı açmaması gerektiğini belirtti. 


McGinley, “Adalet Bakanlığı’nınkine benzer bir internet üzerinden dolandırıcılık statüsü henüz bulunmuyor” diyerek bakanlığın geçtiğimiz günlerde açtığı internet üzerinden dolandırıcılık davalarına işaret ediyor. 


ABD New York Güney Bölgesi savcı yardımcısı olarak on yıldan fazla süre görev yapan McGinley, Adalet Bakanlığı’nın token’ların menkul kıymet olup olmadığı tartışmasından kaçabileceğine işaret ediyor.


“SEC’in bu konuda net bir fikri yok. Bunların bir menkul varlık olduğunu ispatlamak zorundalar. “


SEC’in açtığı soruşturmanın ardından gelen Adalet Bakanlığı’nın açtığı davada Coinbase’in eski ürün müdürü Ishan Wahi’nin internet üzerinden dolandırıcılık yaptığı iddia ediliyordu. Wahi’nin, Coinbase’in gizli bilgilerini kardeşi Nikil Wahi’ye ve çalışma arkadaşı Sameer Ramani’ye aktardığı ve hangi dijital tokenların listeleneceği bilgilerini onlara verdiği söyleniyordu. Ramani ve Wahi kardeşler bu token’larda işlem yaparak 1,5 milyon dolar net kazanç elde etmiş görünüyorlar.


SEC de benzer suçlamalarla soruşturtma açmayı hedefliyor. Ancak SEC ilk kez bu üçlünün işlem yaptığı dokuz token’ı menkul kıymet olarak nitelendiriyor ve bu varlıkların işlem gördüğü borsaları veya bu varlıkları çıkaran şirketleri bu suçta sorumlu tutmuyor. 


McGinley, bu davada Coinbase’in mağdur olduğunu zira şirketin gizli bilgilerinin çalınmış olduğunu belirtiyor. Kripto borsası davaya müdahil olabilir ya da tanık olarak dinlenebilir. McGinley, “Bu işte bir taraf değiller. Ayrıca onlara bir suçlama da getirilmiyor” diyor.


McGinley’e göre Coinbase burada iyi bir konumda olabilir. Bir yandan şüpheli tarafından gizli bilgileri çalınmış yani şirketin gizlilik politikası ihlal edilmiş ve Coinbase çalışanlarının bunu yapmasını istemiyor. Diğer yandan şirket davada token’ların birer menkul kıymet olmadığını belirtti.


SEC genelde token’ları çıkaranlara karşı bir pozisyon almayı tercih ediyor. Bu vakada ise token’ı çıkarının bir suçu olup olmadığı ise net değil.


Coinbase geçtiğimiz günlerde SEC’in soruşturmasına bir cevap verdi. Şirket, ABD’de kriptoya dair düzenlemelerin durumundan şikâyet ederek menkul kıymetlere yönelik mevcut yasaların bu dijital varlıklarda işlemediğini söyleyerek etkin bir düzenleme olmadığı sürece ABD’nin dijital devrimin gerisinde kaldığını vurguladı. 


Coinbase davasının bir örnek olup olmayacağı belli değil. McGinler, “bu düzenleyici kuruma göre değişir” diyor. 


McGinley, “SEC, ‘Burada yeni düzenlemelere gerek yok. Menkul kıymet gibi kurgulanan bir token menkul kıymet gibi işlev görüyor. Biz de bunu içeriden öğrenenlerin ticareti olarak değerlendireceğiz’ diyor” yorumunda bulunuyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Vitalik Buterin, Ethereum'un Güçlü ve Zayıf Yönleri Hakkında Konuştu

10 Temmuz 2024 22:27

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk