Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

SEC Şimdi de Kraken’ı Hedef Alıyor, Dava Yolda

ABD kripto borsası, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından hedef alınan son borsa oldu.

21 Kasım 2023 09:55

Güncellenme: 21 Kasım 2023 10:17

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto borsası Kraken'ın kayıt dışı bir broker ve para aklamaya çanak tutan bir şirket olarak faaliyet göstermesinin yanı sıra müşteri ve kurumsal fonları ayırmayı başaramadığını iddia etti.


Komisyon, diğer tüm davalarında olduğu gibi San Francisco merkezli şirketin de federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini söyledi. Kraken’ın bağımsız denetleyicisine göre, müşterilerin fonları ile kurumsal varlıkların bir arada tutulması “önemli bir risk” yaratıyor. Ayrıca denetleyici “Zaman zaman Kraken’ın operasyonel giderleri doğrudan müşteri hesaplarından ödediğini” belirtiyor.


SEC’in Binance ve Coinbase gibi borsalarla davaları devam ediyor.


Diğer davalarda olduğu gibi, federal düzenleyici ALGO, MATIC, NEAR dahil olmak üzere borsanın sunduğu ve komisyonun kayıt dışı menkul kıymetler olarak sınıflandırdığı token’ların yer aldığı bir liste yayımladı. Dava dosyasına göre, Kraken bu token’ların halka tanıtılmasında büyük bir rol oynuyor.


SEC, Kraken’ın kayıt dışı bir borsa olarak faaliyet göstermesinin kalıcı olarak yasaklanmasını istiyor. Ayrıca komisyon, borsanın haksız kazançlarını iade etmesi gerektiğini söyleyerek bir para cezası talep ediyor.Kraken’ın açıklaması ise şu şekilde: “SEC’in Kraken aleyhindeki şikayetlerini reddediyoruz, menkul kıymet listelemediğimiz konusunda kararlıyız ve konumumuzu güçlü bir şekilde savunacağız. SEC, iddialarını destekleyen tek bir yasa bile olmadan kripto borsalarına meydan okumaya devam ediyor. Milletvekillerinin muhalefetine rağmen yasal yollara başvurmaya da devam ediyor. Yıllardır kriptonun tüm bireylere karşı oluşturduğu risklerin yanı sıra faydalarını da görebilen bir düzenleme talep ediyoruz. Ancak SEC'in Amerikalı tüketicilere zarar veren, inovasyonu engelleyen ve ABD'nin küresel rekabet gücüne zarar veren yaptırım yoluyla ilerlemeye çalıştığını görmek büyük bir hayal kırıklığı.”


Borsa, açıklamasıyla birlikte şu anki durumu özetleyen bir blog yazısı da yayımladı.


Daha Fazla Oku

    krakenSECmenkul kıymetkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk