Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

SEC, Ponzi Şeması Forsage'ın Kurucularını Dolandırıcılıla Suçladı

Düzenleyici, popüler Ethereum dapp'ının 300 milyon doların üzerindeki yatırımcıları dolandırmak için kullanıldığını söyledi.

2 Ağustos 2022 12:40

Güncellenme: 2 Ağustos 2022 14:50

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Pazartesi günü iddia edilen 300 milyon dolarlık kripto Ponzi şeması Forsage'a bağlı 11 kişiyi dolandırıcılıkla suçladı.

 

Forsage, Ocak 2020'de dört kurucu üye tarafından başlatıldı: Gürcistan Cumhuriyeti'nden Vladimir Okhotnikov, Endonezya'dan Jane Doe aka Lola Ferrari ve Rusya'dan Mikhail Sergeev ve Sergey Maslakov. Dune Analytics'ten gelen verilere göre hızla Ethereum blockchaindeki en popüler merkeziyetsiz uygulamalardan (dapp'ler) biri haline geldi ve zirvede, blockchain bant genişliğinin yaklaşık dörtte birini tüketti ve gaz ücretlerinin artmasına neden oldu,

 

Dünyanın dört bir yanından milyonlarca kullanıcı, kendilerini "Kripto Haçlıları" olarak adlandıran bir grup da dahil olmak üzere bir destekçi ağı tarafından, başka bir yatırımcıyı işe aldıklarında bir ödeme karşılığında Ethereum, Tron ve Binance blockchainlerinde akıllı sözleşmeler yoluyla para göndermek için işe alındı.

 

Filipinler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Eylül 2020'de Forsage'a karşı bir ateşkes ve vazgeçme eylemi yayınladı. Altı ay sonra, Montana Menkul Kıymetler ve Sigorta Komiseri de aynı şeyi takip etti, ancak Forsage'ın destekçileri yine de iddia edilen planı desteklemeye devam etti. Kripto Haçlılarının üyeleri, "Forsage'ın Neden Kesinlikle Bir Piramit Şeması Olmadığını!" açıklamayı iddia eden infografikler hazırladı ve bunları çeşitli sosyal medya platformlarında yayınladı.  

 

"Kripto Haçlılarının" her biri - Sarah Thiessen, Carlos Martinez, Ronald Deering, Cheri Beth Bowen ve Alisha Shepperd - dolandırıcılık ve kayıt dışı menkul kıymetlerin teklif ve satışı ile suçlandı ve diğer iki destekçi, Samuel Ellis ve Mark Hamlin, YouTube videolarında Forsage'ın reklamını yaptı.

 

Ellis ve Thiessen, SEC ile işi bırakma ve sivil cezaları içeren anlaşmalara çoktan vardılar.

 

SEC'in şikayeti, kalan destekçiler ve dört kurucu için ihtiyati tedbir, tasfiye ve sivil cezalar içeriyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
CoinTR, Global İş birliğini Yerel Projelere Taşıyor

29 Kasım 2023 01:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk