Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Sam Bankman-Fried’ın Medya Stratejisi Geri Tepti

Kripto şirketinin çöküşünün ardından FTX kurucusunun gazetecilere söylediği birçok şey şu anda aleyhine kullanılıyor.

31 Ekim 2023 12:10

Güncellenme: 31 Ekim 2023 12:24

Ufak bir hatırlatma: Eğer olağanüstü büyüklükte bir sahtekarlıkla suçlanıyorsanız ve hayatınızın geri kalanını hapiste geçirme riskiyle karşı karşıyaysanız, teklif edilen röportajları geri çevirmek en mantıklısı olacaktır.


Bu tür bir tavsiye, geçen yıl FTX imparatorluğunun çöküşünün ardından milyarlarca dolarlık müşterinin parasını çaldığı iddiasına rağmen sessiz kalmayan Sam Bankman-Fried’ın işine yarayabilirdi.


Geçtiğimiz hafta Bankman-Fried’a neden bu kadar çok gazeteciyle iletişime geçtiği ve röportaj verdiği soruldu. Bankman-Fried, bu soruları "Yapmam gereken doğru şeyin bu olduğunu hissettim" şeklinde cevapladı.


Ancak şimdilerde, FTX kurucusunun geçmişteki medya stratejisi, savcılar tarafından kendi aleyhine kullanılıyor.


Örneğin, savcı yardımcısı Danielle Sassoon şöyle sordu: “Spesifik olarak düzenleyicilere hakaret ettiğin doğru mu?” “Böyle bir şey söylediğimi hatırlamıyorum” dedikten sonra “bir kereliğine böyle bir yorumda bulunmuş olabileceğini” kabul eden Bankman-Fried, Sassoon’un kanıtlarıyla köşeye sıkıştırıldı.


SBF'nin gazetecilerle samimiyeti

Aslında Bankman-Fried’ın basınla ilişkisi uzun bir süre işine yaradı. Röportajlarda kendisine eksantriklik havası veren kıvırcık saçları, tişörtü ve kargo şortları son derece saygısız konuşma tarzıyla tamamlanıyordu.


Kamuoyunda oluşturduğu bu imaj ve sık sık medyada yer alması, bir süreliğine de olsa kullanıcıları ve yatırımcıları FTX tarafına çekmede önemli bir rol oynadı. Bankman-Fried, duruşma sırasında basınla arasının iyi olduğunu fark ettikten sonra FTX’in yüzü haline geldiğini itiraf etti.


Ayrıca savcılar, SBF'nin düzenli olarak silmeye çalıştığı yazılı sohbetleri de inceledi.


Bankman-Fried kendisini “Yazdığım her şeyin The New York Times’ın ilk sayfasında yer alma ihtimali vardı. En ufak sözcük bile oldukça kötü sonuçlara yol açabilirdi” şeklinde savundu.


Ancak burada tuhaf olan şu: The New York Times’a çıkmaması için “otomatik sil” moduna aldığı birçok mesaj ve sırrı Times gibi birçok haber kuruluşuna bizzat kendisi aktardı. Yani şirketin iflası sonrasında yapılan konuşmaların çoğu, mahkeme salonunda sunulduğunda hâlâ “oldukça kötü” görünüyordu.Sassoon’un açıklamalarına göre Bankman-Fried; NYT’dan Sorkin, Good Morning America’dan George Stephanopoulos ve Bloomberg’den Zeke Faux dahil birçok muhabirle iletişime geçti.


Pazartesi günkü jüri için toplanan kanıtlarda isimleri yer alan en az beş gazeteci, Manhattan adliyesinde sorguya hazırdı.


Uygunsuz röportajlar silsilesi

Çapraz sorgunun öne çıkan anlarından biri de Bankman-Fried’ın FTX’ten önce kurduğu Alameda Research’ün milyarlarca dolarlık kullanıcı mevduatı çalmasına izin veren "özel ayrıcalıklara" sahip olduğu iddiası etrafında dönüyordu.


Kurucu, Alameda’nın FTX üzerinde ayrıcalıklara sahip olup olmadığı konusunda kaçamak cevaplar vermeye devam etti.


"FTX'in CEO'su olarak Alameda'nın borsadaki diğer yatırımcılardan daha fazla paya sahip olduğunun farkında olduğunuz doğru mu?” sorusuna bu ifade şeklinin pek de doğru olmadığını söyleyen eski CEO, savcının bu soruyu “hangi bağlamda sorduğunu anlamadığını” belirtti.


Ancak daha sonra Yargıç Lewis Kaplan’ın zorlamasıyla birlikte Alameda’nın “tahmin ettiğinden daha fazla yetkiye sahip olduğunu” kabul etti. Sebep olarak ise şirketler arasındaki bankacılık ilişkisini gösterdi.


Daha Fazla Oku

    FTXAlamedaSam Bankman Fried

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Kessler

Sam, CoinDesk'te teknoloji, DeFi ve DAO'lara odaklanan bir muhabirdir. Daha önce Harvard Siyasi İncelemesini yönetti ve bilgisayar bilimi ve teknoloji endüstrisinde bir geçmişe sahip. Sam, ETH, BTC ve MATIC'in sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Acun Ilıcalı'nın Futbol Takımına Sponsor Olan Kripto Borsasının Sahibi Tutuklandı

29 Kasım 2023 16:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk