Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Sam Bankman-Fried Son Duruşmasında Gözyaşlarını Tutmaya Çalıştı

Savunma ekibi, dolandırıcı olduğu iddia edilen kişinin “iyi niyetli” olduğunu söylüyor.

2 Kasım 2023 10:11

Güncellenme: 2 Kasım 2023 10:39

Sam Bankman-Fried, avukatı Mark S. Cohen’ın kapanış konuşması sırasında gözyaşlarını tutmaya çalıştı, en azından görünen buydu. Bu savunma FTX’in eski CEO’sunun beraati için son umut olduğundan her zamanki gibi davranmıyordu. Sürekli olarak anne babasına baktı, gözlerini kırpıştırdı ve sık sık suyunu yudumladı.


Cohen, jüri üyelerine yaptığı duygu yüklü konuşmasının sonunda, “Sam, oldukça yeni bir piyasada iki milyar dolar değerinde bir şirket kurmak ve bu şirketi işletmek için elinden gelenin en iyisini yaptı” dedi. “Bazı kararlar iyi sonuçlansa da bazıları kötü sonuçlar doğurdu.”


Uzun süren saatler boyunca jüriye Bankman-Fried’ın FTX ve Alameda Research’ü yönettiği dönemde “her zaman iyi niyetle hareket ettiğini” savunan avukat, zanlının dolandırıcılıktan mahkum edilemeyeceğini söyleyerek temyiz başvurusunda bulundu.


Cohen’ın açıklamasına göre, FTX’i ve Bankman-Fried’ın kripto imparatorluğunu tehlikeye atan şey müşterilerin dolandırılması değil, “iletişimsizlik, yapılan hatalar ve gecikmelerdi.”


Mahkeme salonunda birkaç sıra geride oturan Joseph Bankman ve Barbara Fried da duruşmalardan etkilenmiş görünüyordu. Duruşma boyunca somurtkan ve katı bir tavır takınan annesi, SBF mahkeme salonundan çıkarken kalbini tuttu ve sonra yüzünü ellerinin arasına gömdü.


Duygusal kapanış

Cohen kürsüye çıktığı sırada jüriye yumuşak, neredeyse yalvaran bir sesle hitap etti. İtaatkar üslubu (tam olarak “Size boyun eğiyorum” der gibiydi), bu 12 kişinin suçlu bulması halinde müvekkilinin ömür boyu hapis cezasına çarptırılabileceğini bildiğini gösteriyordu.


ABD Savcı Yardımcısı Nicholas Roos’un duruşmayı sonlandırışı mevkidaşlarından oldukça farklıydı. Tüm heybetiyle sanığı işaret ederek isminin her bir kısmını vurguladı: Sam. Bankman. Fried.


Bu, Caroline Ellison’ın tanık kürsüsünde gözyaşlarını tutamaması ve Sam’in kapanış konuşması sırasında gerçekleştirdiği duygu gösterisinin dışında beş haftalık duruşmanın en unutulmaz anlarından biriydi.


Roos, ekibinin açılış konuşmalarında defalarca kullandığı üslubun tam tersini kullanarak tüm salonu resmen uyandırdı. FTX’in çöküşü “binlerce insanın milyonlarca dolar kaybettiği” anlamına geliyordu. Diğerleri kullandığı cümlelerde milyonlarca doları vurgularken Roos, cümledeki binlerce insanı öne çıkardı.


Günün başında Roos’u dikkatli bir şekilde dinleyen jüriler, Cohen’ın ifadesiyle birlikte esnemeye ve saate bakıp durmaya başladılar.


Yargıç Lewis Kaplan’ın zaten uzun olan bu günü daha da uzatma kararı, herkesin yorgunluğunu artırsa da bazı jüri üyeleri Cohen’ın konuşması boyunca notlar almaya devam etti.


Daha Fazla Oku

    SBFSam Bankman FriedFTXAlameda

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk