Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Sam Bankman-Fried Davası Sonuçlandı

Geçici ceza tarihi 28 Mart 2024 olarak belirlendi. SBF 115 yıla kadar hapis yatabilir.

3 Kasım 2023 11:07

Güncellenme: 3 Kasım 2023 11:13

FTX'in kurucusu ve eski CEO'su Sam Bankman-Fried, beş haftalık bir duruşmanın ardından suçlu bulundu ve davayı kaybetti.


Geçici ceza tarihi 28 Mart 2024 olarak belirlendi. Bankman-Fried’ın 115 yıla kadar hapis yatmasına karar verildi.


Savcı Damian Williams, adliye binasının önünde yaptığı açıklamada, “Sam Bankman-Fried, Amerikan tarihindeki en büyük mali dolandırıcılıklardan birini gerçekleştirdi” dedi. “Bu tür bir sahtekarlık, bu tür bir yolsuzluk uzun zamandır görülmemişti. Böyle bir şeye tahammülümüz yok.”


Savunma avukatı Mark Cohen ise jürinin kararına saygı duyduğunu ancak Bankman-Fried’ın masumiyetini kanıtlamak adına “var gücüyle mücadele etmeye devam edeceğini” bildirdi.


Jürilerin bir karara varması yaklaşık 5 saat sürdü. Bankman-Fried kararın duyurulduğu sırada tepkisiz kaldı.


Karar, tesadüfi bir şekilde SBF’ye ait şirketlerin foyasını meydana çıkaran CoinDesk haberinin birinci yılında verilmiş oldu.


SBF’nin ailesi de oradaydı

Cezanın duyurulduğu sırada, sanığın babası Joseph Bankman başını kucağına gömdü. Annesi Barbara Fried ise ifadesiz bir şekilde dimdik oturmaya devam etti.


Bankman-Fried, yargıç mahkeme salonundan ayrıldıktan sonra ayağa kalktı ve avukatlarıyla konuştu. Anne ve babası hemen arkasında yer almalarına rağmen muhabirlerin doluştuğu sırada bir kez bile galeriye dönüp bakmadı.


Kapıdan çıkmak üzereyken kaşla göz arasında ailesine gülümsediği sırada, annesinin göğsüne vurduğu yumruk sesi adeta duyuldu.


Bir aylık deneme süresi

31 yaşındaki Bankman-Fried, geçtiğimiz yılın aralık ayında tutuklanmıştı ve FTX yatırımcıları ile müşterilerinin yanı sıra Alameda Research’e borç verenleri de dolandırdığı iddiasıyla yargılandı.


Bir zamanların lider kripto borsasının eski CEO’su, ekim ayının başında mahkemeye çıktığında tüm suçlamaları reddetti. Bununla birlikte, federal savcıların kendisini kasıtlı bir şekilde 8 milyar dolar çalmaya çalışan biri olarak göstermeye çalıştıklarını söyledi.


Savunma ekibi, SBF’nin müşterilere ve yatırımcılara ait fonları şirkete ait sanarak istenmeyen bir hata yaptığını ve bu hatanın çok çalıştığı için gözden kaçtığını savundu.


“Birçok dikkatsizlik” yaptığını kabullenen Bankman-Fried, duruşma boyunca kimseyi dolandırmadığını ve hiçbir zaman kimsenin fonlarına göz dikmediğini dillendirip durdu:


“Müşteriler, çalışanlar… pek çok insan zarar gördü ve en sonunda şirket iflas etti. Küçük hatalarım da oldu büyük hatalarım da.”Yaklaşık bir yıl önce CoinDesk muhabiri Ian Allison, Alameda’nın çok fazla miktarda FTT token sahibi olduğunu bildirdi. Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’nun Twitter paylaşımlarıyla birlikte olay büyüdü ve Bankman-Fried’ın “FTX’e hücum” adını verdiği durum ortaya çıktı. Tüm bunlar FTX, Alameda ve ilişkili şirketlerin iflas başvurusunda bulunmasına sebep oldu.


Eski CTO Gary Wang ve Alameda’nın eski CEO’su Caroline Ellison da dahil olmak üzere birçok üst düzey yönetici kendilerine ve şirkete yönelik suçlamaları kabul etti, duruşma sırasında Bankman-Fried aleyhine ifade verdi ve talimatları direkt olarak SBF’den aldıklarını söyledi.


Bankman-Fried; FTX müşterilerine karşı elektronik dolandırıcılık ve dolandırıcılık komplosu kurmak, Alameda yatırımcılarına karşı elektronik dolandırıcılık ve dolandırıcılık komplosu kurmak, FTX yatırımcılarına karşı menkul kıymet dolandırıcılığı komplosu kurmak, FTX müşterilerine karşı emtia dolandırıcılığı komplosu kurmak ve kara para aklama komplosu kurmakla suçlandı ve bunların hepsinde suçlu bulundu.


Daha Fazla Oku

    FTXSam Bankman FriedAlameda

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk