Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Sam Bankman-Fried, Banka Dolandırıcılığı İçeren Yeni İddianamenin de Hedefinde

İddianame eski FTX CEO'sunu, ABD hükümeti tarafından zaten çoğuna el konulmuş yüz milyonlarca dolar değerindeki varlıklardan vazgeçmeye davet ediyor.

24 Şubat 2023 13:00

Güncellenme: 24 Şubat 2023 13:52

FTX kurucusu Sam Bankman*Fried, kamuoyuyla paylaşılan yeni bir iddianame kapsamında, banka dolandırıcılığı iddiaları da dahil ek suçlamalarla karşı karşıya.


ABD yetkilileri şimdi de, bir zamanların kripto harika çocuğuna, mevcut sekiz suçlamanın yanı sıra banka dolandırıcılığı ve lisanssız olarak para aktarma suçlamalarını da yöneltiyor. Bankman-Fried ayrıca, yasa dışı şekilde siyasi katkılarda bulunmak amacıyla gizli anlaşma yaparak kampanya finansmanı yasasını ihlal etmekle bir kez daha suçlanıyor.


Bankman-Fried daha önce, müşterileri ve borç verenleri elektronik yöntemlerle dolandırmak için komplo kurmak, elektronik dolandırıcılık yapmak, emtia ve menkul kıymet dolandırıcılığı yapmak ve kara para aklamak için komplo kurmak, ABD'yi dolandırmak ve kampanya finansmanı yasalarını ihlal etmek için komplo kurmakla suçlanmıştı.


Yeni suçlamalara göre Bankman-Fried ve iş ortakları, gerçekte müşteri fonlarını transfer etmek için açmak istedikleri bir banka hesabının "bir finans kuruluşuna alım satım yapmak ve likidite sağlamak amacıyla kullanılacağına dair yanlış beyanda bulundular". Yetkililer Bankman-Fried'in, hesabı açmak istemeyen ismi gizli bankaya "düzmece bir hikaye" anlatabilmek için ismi kasıtlı şekilde duyurulmayan North Dimension isimli bir şirket kurduğunu da bildiriyorlar. 


İddianamede, Bankman-Fried ve diğer komplocuların "New York'un Güney Bölgesi'ndeki adaylara ve siyasi eylem komitelerine (PAC) başka isimler üzerinden kurumsal bağışlar yaptıkları da" belirtiliyor.


Ayrıca, FTX'in eski CEO'sunun, LGBTQ yanlısı bir PAC’e en az 1 milyon dolar vermek istediği, ancak şirkette güvenebileceği biseksüel veya eşcinsel birini bulamadığı kaydediliyor. İddianame, özellikleri, FTX'te mühendislik direktörü olan Nishad Singh'le eşleşen ismi belirsiz bir yöneticiden bağışı yapması istendiğini, benzer şekilde Cumhuriyetçi kampanyalar için ise başka bir yöneticinin yönlendirildiğini öne sürüyor.


ABD'de federal kampanya finansmanı yasasını uygulamakla görevli bağımsız düzenleyici Federal Seçim Komisyonu'nun (FEC) kayıtlarına göre Singh Temmuz ayında, LGBTQ Victory Fund'a (federal PAC) 1,1 milyon dolar verdi. Bu rakam, söz konusu kuruluşa o zamana kadar yapılan en büyük bağıştı. Para genellikle bağımsız harcamalar veya gayri resmi kampanya katkıları olarak adlandırılan giderler kapsamında, aktif Temsilciler Meclisi Üyesi Becca Balint'in (Dem.-Vermont) reklam harcamaları için kullanıldı.


Cumhuriyetçi kampanyalara gelince, Ryan Salame, muhafazakar adaylara ve komitelere bağış yapan en ünlü FTX yöneticisiydi. Adıgeçen, son seçimlerde de önde gelen Cumhuriyetçi bağışçılar arasında yer aldı.


2022 ara seçimlerinden önce, "Alameda'ya ait bir belgede 100 milyon dolardan fazla siyasi katkı yapıldığı bilgisi varken, FEC'de Alameda'nın bu seçimlerde adaylara veya PAC'lere siyasi katkı verdiğine dair hiçbir kayıt bulunmuyor." Alameda Research, Bankman-Fried'e ait bir ticaret firması.

İddianamede, “Bankman - Fried'ın kukla bağışçılar kullanması, daha önce bağışta bulunduğu adaylara yeniden fon sağlayabilmek için bireysel bağışlara uygulanan katkı limitlerine takılmamasını sağladı” denilerek bu “hileli davranışın” FEC'in işleyişine aykırı olduğu vurgulanıyor.


Suçlamaları yöneltenler, eski FTX CEO'sunu, çoğuna zaten ABD hükümeti tarafından el konulmuş yüz milyonlarca dolar değerindeki varlıklardan vazgeçmeye davet ediyor. Bu varlıklar arasında şu anda, ticaret platformu Robinhood Markets'a (HOOD) ait, 550 milyon dolar değerinde 55 milyondan fazla hisse bulunuyor. İddianame ayrıca, FTX Digital Markets adına Silvergate Bank ve Farmington State Bank'ta tutulan 140 milyon doların üzerinde nakit paraya el konulmasını talep ediyor.


Bankman - Fried Ekim ayında hakim karşısına çıkacak. Bankman-Fried'in sözcüsü ise, konuya ilişkin yorum yapmaktan kaçındı.


Daha Fazla Oku

    FTXSam bankamn friediddiasuçlama

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Worldcoin ve Girişim Sermayesinin Entelektüel Gerilemesi

28 Mayıs 2023 09:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk