Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Rusya Merkez Bankası’ndan Dijital Varlıklara İlişkin Düzenleme Önerileri

Rusya Merkez Bankası, yayınladığı bir raporda dijital varlıkların regülasyonuna yönelik çeşitli önerilerde bulundu.

9 Kasım 2022 10:09

Güncellenme: 9 Kasım 2022 15:01

Rusya Merkez Bankası’nın bir raporuna göre Rusya’da halihazırda uygulamada olan regülasyonlar yasal bir dijital varlıklar piyasası oluşturabilmesi yeterli. Ancak dijital menkul kıymetlerin ve token’ların vergilendirilmesi konusunda daha detaylı kurallar oluşturulabilir.


Raporda dijital varlıkların, geleneksel menkul kıymetlerle benzer özelliklere sahip oldukları taktirde aynı şekilde regüle edilebileceği belirtiliyor. Öte yandan, kullanılan teknolojinin tüketici risklerinin yönetimine izin vermesi halinde yeni bir regülasyon yaklaşımının geliştirilebileceği aktarılıyor. Rapor, genel olarak 2010 yılında çıkarılan dijital varlıklar kanununa ilişkin konuları kapsıyor.


Yayınlanan belgede menkul kıymetlerin, borçların, değerli metallerin ve taşların tokenize edilmesi, NFT’lerin çıkarılması ile ilgili yasal bir çerçeve çizilmesi de öneriliyor.


Rusya Merkez Bankası’nın bir başka önerisi dijital varlıkların alım satımının geleneksel borsa altyapısının kullanılarak yapılması. Rapora göre dijital varlıklar piyasasına giriş kuralları geleneksel menkul kıymetler piyasalarına giriş kurallarıyla uyumlu bir hâle getirilebilir. Böylece henüz yeterince yetkin olmayan yatırımcılar için, eğer finansal okuryazarlık testini geçebilirlerse, yıllık 100.000 ruble (1640 dolar) veya biraz daha fazla bir limit belirlenebilir ve bu yatırımcılar her iki piyasaya da girebilir.


Bunun yanında raporda akıllı kontratlara ilişkin de bir düzenleme yapılması gerektiği aktarılıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Anna Baydakova

Anna blok zinciri projeleri ve düzenlemeler üzerine yazıyor ve özel ilgi alanı Doğu Avrupa ve Rusya. özellikle mahremiyet, siber suçlar, yaptırım politikaları ve sansür hakkında çalışmalarda bulunuyor. Anna eser miktarda BTC sahibi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Finans Protokolü Usual, Gerçek Dünya Varlıkları Tarafından Desteklenen Stabilcoin'ini Tanıttı

29 Şubat 2024 00:37

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk