Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

RBI’dan Kriptoların Ekonominin Dolarizasyonuna Sebep Olabileceği Uyarısı

Hindistan Merkez Bankası (RBI), kriptoların ekonominin dolarizasyonun yol açabileceği yönünde uyarılarda bulundu.

16 Mayıs 2022 15:33

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 11:57

Hindistan’da Press Trust of India’nın yayımladığı rapora göre, Hindistan merkez bankasının üst düzey yetkililerinin parlamento finans komitesine verdiği demeçte, kripto para birimlerinin ekonominin bir kısmının dolarizasyonuna yol açabileceği ve bu durumun ülkenin egemen çıkarlarına aykırı olabileceğinin vurgusu yapıldı.


Yetkililer, Maliye Parlamento Daimi Komitesi başkanı. Jayant Sinha da dahil olmak üzere finans komitesi üyelerine “Neredeyse tüm kripto para birimleri dolar cinsinden ve yabancı özel kuruluşlar tarafından ihraç ediliyor, bu gidişat sonunda ekonomimizin bir kısmının ülkenin egemen çıkarlarına aykırı olacak şekilde dolarizasyonuna yol açabilir” dedi. 


Rapora göre, geçen hafta yaşanan kripto çöküş sırasında merkez bankası yetkilileri, kripto para birimlerinin bir değişim aracı olma ve  hem yurtiçi hem de sınır ötesi finansal işlemlerde rupinin yerini alma  potansiyeline sahip olduğunu belirttiler.


RBI yetkilileri, "Bu durum RBI'nin para politikasını belirleme ve ülkenin para sistemini düzenleme kapasitesini ciddi şekilde zayıflatacak. Para sisteminin bir kısmının yerini alabilir ve RBI'nin sistemdeki para akışını düzenleme kapasitesini zayıflatabilir” açıklamasını yaptılar.


Hindistan Merkez Bankası'ndaki (RBI) konuyla ilgili üst düzey bir kaynak CoinDesk'e verdiği demeçte, "kripto para birimlerinin yasaklanması gerektiğine dair kurumsal görüşlerini" yineledi ve “RBI bunu geçen yıl da meclis komitesine söyledi. Parlamento finans komitesinden bir kaynak, RBI, para birimi veya yasal ihale olarak kullanım durumuyla ilgili olarak dolarizasyon ve kriptoyu yasaklamanın tehlikelerinden bahsediyor” ifadelerini kullandı.


CoinDesk, Mayıs ayının başında parlamento finans komitesinin, terörizm ve kripto yoluyla kara para aklama gibi zorluklara değinmeden kripto savunuculuğunun önemini gereğinden fazla belirttikleri için Hindistan kripto endüstrisinin temsilcilerini azarladığını duyurmuştu.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
CMMI: Blok Zinciri Adaptasyonundaki Başarınızı Ölçün!

26 Kasım 2023 17:27

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk