Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Portekiz, Kripto Transferlerine ve Sermaye Kazançlarına Vergi Getirecek

Ülkenin bireyler için kripto vergisi olmaması oldukça ilgi çekiyordu, ancak Maliye Bakanı geçen bahar bunun yakında sona ereceğine söz vermişti.

11 Ekim 2022 14:39

Güncellenme: 11 Ekim 2022 17:50

Portekiz Maliye Bakanı Fernando Medina tarafından parlamentoya sunulan bütçe taslağı önerisine göre, yatırımcıların bir yıldan az bir süredir tuttuğu kripto varlıklarındaki sermaye kazançlarının vergilendirilmesi gerekiyor.


Ülke, profesyonel veya ticari faaliyetlerden elde edilen kripto para birimi varlıklarındaki sermaye kazançlarını zaten vergilendiriyordu fakat bu vergilendirmeden bireysel vatandaşlar muaf tutuluyordu. Şimdi yeni bütçe taslağı ile bir yıldan az bir süredir sahip olunan kripto varlıklarından elde edilen sermaye kazançlarından %28'lik bir vergi alınması gerekiyor. Bir yıldan uzun bir süre boyunca tutulan kripto kazançları ise bundan etkilenmeyecek.


Kripto para birimi çıkarılmasından ve kripto madenciliğinden elde edilen gelirler de gelir olarak kabul edilecek ve hükümet planında vergilere tabi olacak.


Maliye Bakanı Fernando Medina geçtiğimiz Mayıs ayında parlamentoya kripto para birimlerinin yakında vergilendirmeye tabi olacağını söyledi.


Taslak teklifinin yasalaşmadan önce hala tüm yasama sürecinden geçmesi gerekiyor.


Portekiz, bir süredir yabancı yatırımcılardan ekonomisine istikrarlı bir sermaye akışı sağlamak için vergi politikalarını ona göre düzenledi. Ülke, 2012 yılında istihdam yaratmak ve Portekiz sınırları içindeki üretimi yeniden canlandırmak için Golden Visa yatırım yoluyla ikamet programını başlattı. O zamandan beri, Portekiz'deki yabancıların sayısı kabaca %40 arttı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin ve VeChain için Yükseliş Görünümü

16 Şubat 2024 18:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk