Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Podcast Yayıncısının Sözleri Kendine Pahalıya Patladı

Podcast yayıncısı Peter McCormack, kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright’ın sahtekâr olduğunu söylemişti. Açılan davanın maliyeti Wright’a yansıtıldı.

22 Aralık 2022 12:59

Güncellenme: 22 Aralık 2022 13:47

Bitcoin destekçisi ve podcast yayıncısı Peter McCormack ve kendisinin bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Avustralyalı bilim insanı Craig Wright arasındaki hukuk mücadelesi sona erdi. İngiltere Yüksek Mahkemesi hâkimi Martin Chamberlain, davalı McCormack’in Wright’a hukuk sürecinde katlandığı maliyetleri için yaklaşık 900.000 İngiliz sterlini ödemesi yönünde karar verdi.  


İkili arasındaki hukuk mücadelesi 2019 yılında Youtube’da yayınlanan bir videodan sonra başladı. Bu videoda McCormack, Wright’ın bir yalancı ve sahtekâr olduğunu söylerken onun Satoshi olmadığını vurguladı. Bunun üzerine Wright, bu sözlerin kendisine finansal olarak zarar verdiğini iddia ederek çeşitli etkinlikler ve konferanslara artık çağrılmadığını aktardı. 


Hâkim, Ağustos ayındaki duruşmada Wright’ın kendisinin Nakamoto olduğuna ilişkin sunduğu kanıtların doğru olmadığını belirtmiş ancak kendisine sadece 1 pound’luk ceza vermişti. Chamberlain, Wrghit’ın bu karara itiraz etmesine iznini de reddetti.


Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim veya kimler olduğu bilinmiyor. Ancak Craig Wright, Nakamoto’nuun kendisi olduğunu iddia ediyor ve bu konuda pek çok hukuki girişimde bulundu. Nakamoto, bitcoin’i tanıttığı white paper’ı 2008 yılında paylaşmış ve ilk bitcoin 2009 yılında çıkarılmıştı. Nakamoto, bir süre sonra kayıplara karıştı ve kim ve kimler olduğu bulunamadı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk