Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

OECD, Kripto Varlıklar için Yeni Küresel Vergi Raporlama Çerçevesi Yayımladı

Çerçeve kapsamında kripto varlıklar arasında stabil coin'ler, kripto türevleri ve belirli NFT'ler yer alıyor.

11 Ekim 2022 11:51

Güncellenme: 11 Ekim 2022 17:36

Ekonomik kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Pazartesi günü yapılan bir basın açıklamasında, yeni vergi raporlama çerçevesi Kripto Varlık Raporlama Çerçevesi'ni (CARF) yayımladı.


Ağustos ayında onaylanan çerçevenin “kripto işlemleri hakkında bilgi toplamanmasını ve herhangi bir işlem gerçekleştiğinde ise otomatik olarak bilgilerin güncellenmesini sağladığı” bildirildi. 


Borsalar, brokerler ve ATM operatörleri gibi ilgili kripto varlıkları arasındaki değişimi kolaylaştıran aracılar ve diğer hizmet sağlayıcılar da kapsama dahil edilecek.


Ortak Raporlama Standardı (mevcut standartlar) ile vergi mükelleflerinin kripto varlıklarında vergiyle ilgili işlemlerde bulundukları zaman yeterli görünürlük sağlayamadığı için OECD bu yeni çerçeveyi oluşturdu.


CARF kripto sektörünün hızlı büyümesinden dolayı geliştirildi. Geçen yıl, sektör Ocak ayında 715 milyar dolarlık bir piyasa kapitalizasyonuna sahipti, bu yıl ise piyasa düşüşe geçemeden önce neredeyse 3 trilyon dolara yaklaşmıştı. Ayrıca bu yeni gelişmeler Mali Eylem Görev Gücü'nün küresel kara para aklamayla mücadele standartlarındaki son gelişmelerle de uyumlu.


CARF, kripto varlık firmalarının iş yaptıkları ülkede rapor vermeleri gereken kuralları belirleyecek. İlgili kripto varlıkları ve itibari para birimleri arasındaki değişimlerin yanı sıra bir veya daha fazla kripto türü ve kripto transferleri ile ilgili işlemlerin de bildirilmesi gerekecek.


OECD'nin Ortak Raporlama Standardı’nda (CRS) olduğu gibi, çerçevenin durum tespit sürecinde kişilerin kendilerini tanımlamalarını gerekiyor. Türevler ve yatırım araçları aracılığıyla kripto varlıklarına yapılan dolaylı yatırımlar da artık CRS kapsamında olacak. Merkez bankası dijital para birimlerini CARF'den ziyade CRS'ye dahil etmek için değişiklikler de yapıldı. 


Bu kuralların yanı sıra CARF'ın tutarlı bir şekilde yerel ve uluslararası uygulamasını sağlamak için bir uygulama paketi üzerinde çalışmaların devam ettiği de belirtildi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Arjantin Havayolu Şirketi Flybondi, Biletlerini NFT Olarak Satışa Sunacak

31 Mart 2023 15:54

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk