Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Miramax’ın Quentin Tarantino’ya Açtığı NFT Davası Uzlaşmaya Gitti

Ünlü yönetmenin Pulp Fiction telif hakları konusundaki serüveni sona erdi.

10 Eylül 2022 09:19

Güncellenme: 12 Eylül 2022 12:45

Ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun, film Şirketi Miramax’ açtığı NFT  dava süreci geçtiğimiz Cuma günü sonuçlandı. 


Her iki taraf da uzlaşarak davadan çekildiklerini açıkladılar. Söz konusu dava Tarantino’nun 1994 yılında çekilen Pulp Fiction filminin NFT’lerini yapacağını söylemesinden sonra filmin haklarını elinde bulundurduğunu iddia eden Miramax tarafından geçen Kasım ayında açılmıştı. 


Tarantino ve Miramax geçen Cuma yaptıkları ortak açıklamada, “Taraflar bu konuyu kapatmaya ve gelecekteki projelerde iş birliği yapmaya karar verdiler. Bu projeler arasında NFT’ler de olabilir” dediler.


Uzlaşma anlaşmasının koşulları açıklanmadı. Tarantino’nun NFT koleksiyonundan ilk parça geçtiğimiz Ocak ayında 1 milyon doların üzerinde bir değerle satılmıştı.


Bu dava, Web2 kurallarının Web3 dünyasına uygulanmasına dair klasik bir örnek oluşturuyor. Tarantino tarafı filmin yayınladığı dönemde var olmayan NFT’lerin telif hakları çerçevesinin dışında kaldığını iddia ediyor.


Söz konusu NFT koleksiyonu SCRT ağı üzerinde yer alıyor. Bu ağ sadece NFT sahiplerinin görebileceği bazı medya unsurlarını içeren işlere ev sahipliği yapıyor. Davada öne çıkan konulardan biri de NFT’lerin mekaniği üzerineydi zira Miramax, bu ağda paylaşılan token’ların içeriği gizli olduğu için ne tür bir içerik paylaşıldığını görmeyecekti. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eli Tan

Eli, CoinDesk için NFT'leri, oyunları ve metaverse'i kapsayan bir haber muhabiridir. St. Olaf Koleji'nden İngilizce derecesi ile mezun oldu. ETH, SOL, AVAX ve CoinDesk'in 1000 dolarlık açıklama eşiğinin üzerinde birkaç NFT'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk