Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

MİCA'nın Ardından Avrupalı Politikacıların Kendi Blok Zincirlerini Kurma Düşüncesi

Belçika Dijital Bakanı, ülkesini bir blok zinciri merkezi haline getirmeye çalışırken, “Europeum” un gizlilik gibi değerleri koruyabileceğini söyledi.

13 Mart 2023 12:46

Güncellenme: 13 Mart 2023 16:25

Belçika'nın dijital bakanı CoinDesk'e verdiği özel bir röportajda, Avrupalı politikacıların kripto para borsalarını düzenledikten sonra Web 3 işinde dikkat çekmek için yarışta bir sonraki adımı planladığını ve gizliliğe önem veren özel yapım bir blok zinciri olabileceğini söyledi.


Mathieu Michel, yeni bir "Europeum" blok zinciri, Avrupa Birliği'nin yüksek düzenleyici normlarına bağlı kalırken mülk sahipliğini, ehliyetleri veya mesleki nitelikleri kaydetme aracı olabileceğini de ekledi.


Birtakım dolandırıcılık ve skandaldan sonra Michel, dağıtılmış teknolojinin tamamen finansal uygulamalarından kamu hizmetlerine ve tedarik zinciri yönetimine geçişi destekliyor.


AB, kripto para hizmet sağlayıcıları için yönetişim ve denge kurallarını belirleyen Kripto Varlık Piyasaları düzenlemesi (MiCA) ile buna destek verilmeyeceğini açıklamıştı.


Fransızca konuşan merkezci parti MR’ın üyesi Michel, Nisan ayında oylanması halinde, partinin dünyanın net bir kripto çerçevesi olan ilk büyük yargı yetkisi haline gelebileceğini- ancak Avrupa blok zinciri dünyasında dünyaya liderlik etmek istiyorsa hikâyenin burada bitmemesi gerektiğini belirtti.


MiCA "doğru yönde ilerliyor, ancak bu sadece bir ilk adım" dedi ve partinin Avrupa toplumunun temelini oluşturan "temel değerler etrafında kurulu bir blok zinciri ağı" düşünmesi gerektiğini söyledi.


"Özel hayatı korumak için birçok koşul içeren ve çok şeffaf olan blok zinciri olan Europeum'a sahip olduğunuzu hayal edin" dedi ve Ethereum ağının adında bir oyun gibi görünen bir kelimeyi uydurdu. Kripto paranın siyasi mayın tarlası yerine, parti genelinde tanınmak için idari belgeleri veya eğitim diplomalarını dijitalleştirme gibi daha az hassas veya suiistimale yatkın alanlara odaklanabileceğini söyledi.


Michel’a göre, AB'nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği tarafından korunan veri gizliliği gibi alanlarda yüksek Avrupa standartları, bloğun kendi dijital yerini oluşturmak için kullanabileceği bir varlık. Şimdi de bunların Web 3'e yansıtılması gerekebileceğine inanıyor.


Gizlilik

Kullanıcıların belirli bir cüzdan için tüm işlem ayrıntılarını görmelerini sağlayan ve aşırı bulduğu şeffaflık düzeyi hakkında, "Ethereum izlenebilir ve bunu çılgınca buluyorum" dedi ve ekledi, "Hanımınızla bir restoranda yemeğe giderseniz, bunun blok zincirinde görünmesini ister misiniz?"


Web 3'ün şirketlerin tedarik zincirlerini düzenlemelerine ve hükümetlerin kamu hizmetleri sunmasına yardım edebileceğini düşünen Michel, ülkesini Web 3 etkinliği için bir merkez haline getirme uğraşında. 20 Şubat'ta, politikaya yön verenlere tavsiyelerde bulunmak ve sektördeki girişimcilere ağ oluşturma imkanları sağlamak adına Belçika için Blok Zinciri başlattı.


Michel, zorluklar konusunda açık sözlü. Avrupa, sermaye toplamak için ABD kadar kolay bir yer olmaması onu herhangi bir girişim için daha az çekici kılıyor. Belçika'nın karmaşık federal yapısı göz önüne alındığında durum daha da zor: kilit politikalar Michel'in elinde değil, bölgesel hükümetlerin veya maliye bakanı Hristiyan Demokrat Vincent van Peteghem'in elinde bulunuyor. Michel'in dediği gibi, bu kişiler teknolojiye pek değer vermeyen ve inanmayan insanlar.


Michel yine de ülkeyi evleri haline getirmeye çalışan birtakım blok zinciri projesinden (Datavillage, Solid ve Settlemint) ve güçlü yönleri arasında en önemlisinin çok yetenekli bir iş gücü olduğundan bahsediyor.


Şüpheciler

Michel bir blok zinciri tutkunları topluluğunun, kanun koyucuların kuşkularının üstesinden gelmeye yardımcı olabileceğini umuyorsa da bu çok kolay olmayacak.


Röportajın ardından 8 Mart'ta yapılan bir parlamento tartışmasında Milletvekili Michael Freilich, Belçika için Blok zinciri girişimi konusunda "hayal kırıklığına uğradığını" çünkü hükümetin hemen harekete geçmek yerine yetki sürelerinin sonuna doğru ancak gelebilecek tavsiyeleri beklediğini söyledi.


Federal Meclis'teki en büyük grup olan ancak iktidar koalisyonunu oluşturan yedi partiden biri olmayan sağcı Yeni Flaman İttifakı'ndan Freilich, "Daha fazlasını bekliyordum... sonuçlardan yine bir şey çıkmayacak" dedi.


Kripto topluluğunun şikayetlerinin başında, gelişmiş dünyanın en yüksek işçilik vergilerini uygulayan ve yatırım gelirinin vergilendirilmesini işe yaramaz bir yasal gri alanda bırakan Belçika vergi sistemi geliyor. Michel, bu şikayetleri dinlediğini belirtiyor; sanal kazançların ne zaman ve nasıl vergilendirilmesi gerektiğini netleştirmek için değişiklikler üzerinde çalıştığını ve bunun Belçika'yı "Blok zincirin İsviçre'si" yapmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.


Belçika çizgi filminden karakterlerin değiştirilemez token’larını (NFT'ler) üreten bir şirket olan Smurfs Society'den Julien Romanetto gibi blok zinciri girişimcileri Michel'in desteğini memnuniyetle karşılıyor. Bunun sebebi de politikaya yön verenlerin ekosistemin geleceğini belirlemede çok önemli bir role sahip olmaları.


Romanetto, CoinDesk'e verdiği röportajda "Avrupa'nın blok zincirine katılmak için sağlam bir avantajı var" dedi. "Düzenleme olması gerekiyor ama kısıtlama olmamalı... çok fazla düzenleme olursa insanlar soluğu Dubai'de alır."


Romanetto, "Hükümetin bir şeyler yapıyor olması harika, ama sadece bir WhatsApp grubu kurmak yeterli olmayacak" diye ekledi.


Daha Fazla Oku

    MİCAMathieu MichelEuropeumblok zinciri

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin Madencisi Marathon Geçersiz BTC Bloğu Çıkardı

27 Eylül 2023 15:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk