Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Mevcut Stabil Coin'ler Gelecek Küresel Standartları Karşılamayacak

FSB’nin kripto ve stabil coin’lere yönelik düzenleme önerileri Temmuz ayında yayınlanacak.

20 Şubat 2023 14:49

Güncellenme: 20 Şubat 2023 15:20

Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Başkanı Klaas Knot, yaptığı açıklamada, mevcut stabil coin’lerin, düzenleyiciler tarafından yakın dönemde  belirlenecek küresel standartları karşılamayacağını söyledi.


Klaas Knot, G20 maliye bakanları ve merkez bankaları başkanlarına birer mektup gönderdi ve FSB'nin hazılanmakta olan kılavuzunun stabil coin’leri içeren yönetişim çerçevelerinin ve istikrar düzenlerinin güçlendirilmesini amaçladığını belirtti.


FSB, Pazartesi günü yayınlanan 2023 çalışma planı kapsamında, kripto ve stabil coin’lerin düzenlenmesine yönelik tavsiyelerini Temmuz ayına kadar tamamlamayı planlıyor.


Dünya üzerinde bir çok düzenleyici, bir çoğu itibari para birimi rezerviyle ya da teminatsız kısa vadeli borçla desteklenen stabil coin'leri denetim altına alabilmek için çalışmalar yaparken, stabil coin ihraççıları ise rezervlerindeki borçları en aza indirebilmek ve şeffaflık için uğraşıyorlar ancak Knot’un açıklaması bu çabaların çok da yeterli olmayacağı ihtimaline işaret ediyor.


FSV, geçtiğimiz yıl Şubat ayında, kriptonun, finansal istikrara yönelik  barındırdığı risklerin, finansal istikrarı tehdit edecek bir hızla artabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.


FSB’nin de içinde bulunduğu çok sayıdaki düzenleyici, Terra ve FTX de dahil bir çok şirketin iflasının ardından sektör üzerindeki denetleme şemsiyesini büyütüyor.  FSB’nin planları arasında, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile birlikte, kripto sektörüne yönelik düzenleyici konular hakkında bir rapor hazırlamak da bulunuyor.

 Daha Fazla Oku

    FSBstabil coinklaas knotdüzenleyici

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Aptos, Microsoft, Brevan Howard ve SK Telecom ile DeFi Ortaklığı Kuruyor

18 Nisan 2024 18:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk