Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Merkez Bankalarının DLT Testi Başarıyla Gerçekleşti

İngiltere Merkez Bankası ve Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından yürütülen deney, büyük senkronize işlemlerin merkez bankası parasıyla sonuçlandırılmasının mümkün olduğunu gösteriyor.

19 Nisan 2023 11:50

Güncellenme: 19 Nisan 2023 14:14

Çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre, bir merkez bankası deneyi, büyük ve karmaşık bankalar arası işlemleri yürütmede dağıtılmış defter teknolojisinin (DLT) kullanımını başarıyla test etti.


İngiltere Merkez Bankası (BoE),Gerçek Zamanlı Brüt Takas (RTGS) sistemlerindeki işlemleri hem hızlandırıp hem de maliyeti azaltabilecek bir prototip oluşturabilmek amacıyla Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) Londra’da bulunan inovasyon merkezi ile eşgüdümlü olarak Meridian Projesi’ni denedi.


BIS tarafından yapılan açıklamada  “Söz konusu proje, merkez bankasına ait RTGS sistemini, fonların ve varlıkların mülkiyet değişimlerini otomatik olarak düzenleyen farklı piyasa altyapıları ve defterleri ile bağlamak için DLT'yi kullandı” ifadelerine yer verildi.


Kripto işlemlerinde kayıt tutmaya ve doğrulamaya yardımcı olan DLT sistemleri, tüm bankalara ait teknolojinin, bankalar arasında gerçekleşen işlemlerin verimliliğini nasıl iyileştirebileceğini ve piyasaya egemen olan para birimlerinin dijital sürümlerinin nasıl geliştirilebileceğini anlamasıyla birlikte, geleneksel finans için yeni bir yol açmış durumda. Ancak, İngiltere Merkez Bankası'ndan üst düzey bir yetkili, geçtiğimiz Şubat ayında milletvekillerine DLT'nin merkez bankası dijital para birimini (CBDC) çalıştırmak için kullanışsız olabileceği konusunda bir uyarı mektubu göndermişti.


Meridian Projesi, merkeziyetsiz finanstan CBDC sistemlerini de kapsayacak şekilde, fintech alanındaki en son gelişmeleri mercek altına almaya odaklanmış BIS İnovasyon Merkezi'nin birkaç projesinden bir tanesi durumunda bulunuyor.


Proje, bir varlığın aynı anda ters yönde hareket ettiği pozisyonda, fonların alıcıdan satıcıya aktarıldığı senaryoları da test etti.


Daha Fazla Oku

    BoeBISDLTcbdc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD TÜFE Verileri Beklenenden %0,3 Daha Düşük Geldi, Bitcoin 64 Bin Dolara Yükseldi

15 Mayıs 2024 17:50

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk