Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Merkez Bankaları Dijital Para İçin Toplandı

İsrail, Norveç ve İsveç merkez bankaları ile Uluslararası Ödemeler Bankası dijital paraları uluslararası ödemeler için test edecek.

29 Eylül 2022 10:44

Güncellenme: 29 Eylül 2022 12:08

Israil, Norveç ve İsveç merkez bankaları, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ile birlikte merkez bankaları tarafından çıkarılan dijital paraların (CBDC) uluslararası perakende ve havalelerde nasıl kullanılabileceğinin test edileceği bir proje başlattı.


Project Icebreaker adı verilen bu iş birliği, 61 merkez bankası tarafından oluşturulan BIS’in Nordic Centre’daki inovasyon merkezinde buluşacak ve dijital paraların önemli fonksiyonları ile teknik yönlerini test edecek.


BIS’ten yapılan açıklamada uluslararası ödemelerin yüksek maliyetli, düşük hızlı, erişimi sınırlı ve şeffaf olmadığı belirtildi.


Uluslararası Para Fonu (IMF) hafta başında dijital paraların uluslararası ödemelerde maliyetleri düşürebileceğine dair görüş bildirirken BIS inovasyon merkezi ise Asyalı CBDC’leri içeren proje kapsamında 22 milyon dolarlık yabancı para işlemi yapıldığı aktarıldı.


Project Icebreaker, neredeyse anlık yapılan uluslararası CBDC ödemelerinin düşük maliyetlerde yapılmasını test edecek. Projeye ilişkin sonuç ise 2023’ün ilk çeyreğinde raporlanacak.


Nordic BIS İnovasyon Merkezi Başkanı Beju Shah konu hakkında “Proje, bu alanda yapıalcak ilk test olacak ve teknoloji, mimarlık, tasarım ve takas konularında derin araştırmalar yapılacak. Bu öğrenimler dijital para çıkarmayı düşünen merkez bankaları için çok değerli olacak” dedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Küresel Kripto Borsa Coincall, Türkiye Pazarına Açılıyor

9 Nisan 2024 12:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk