Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Lagarde: Dijital Euro AB Sınırlarının Ötesinde Yaygın Bir Hale Gelebilir

ECB başkanı, AB, ABD ve diğer yargı bölgelerindeki yetkililerin, merkez bankası dijital para birimlerini iyi düzenlemek için karşılaştırma yapılması gerektiğini söyledi.

28 Eylül 2022 15:47

Güncellenme: 28 Eylül 2022 17:25

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'a göre, dijital euro Avrupa Birliği sınırlarının ötesinde daha popüler olabilir.


Çarşamba günü Atlantik Konseyi'nin Frankfurt Forumu'nda konuşan Lagarde, euronun dijital versiyonun sınırsız olması gerketiğini, regülasyonlara uygun şekilde denetlenmesi gerektiğini söyledi. Lagarde, "Dijital para birimi sınır ötesi ödemeleri büyük ölçüde kolaylaştırabilir, bu yüzden ABD makamları, Avrupa makamları ve bunun ötesindeki diğerleri arasında bazı karşılaştırmaların yapılması gerekiyor," dedi.


ECB, perakende ödemeler için dijital euroya ilişkin iki yıllık bir araştırmanın yarısına geldi ve henüz çıkarma konusunda bir karar vermiş olmamasına rağmen, yeni mevzuat önermekten sorumlu AB Komisyonu dijital bir euro tasarısı hazırlıyor. ECB ayrıca dijital euro uygulamaları için prototipler üzerinde çalışmak üzere beş ödeme sağlayıcısı seçti.


Lagarde, bir ülke tarafından potansiyel olarak resmi bir para birimi olarak kabul edilen dijital bir euronun etkilerini doğrudan ele almamasına rağmen ECB daha önce AB sınırlarının ötesinde kullanıldığında dijital bir euro ile ilişkili riskleri ele aldı.


Lagarde, ECB'nin merkez bankası dijital para biriminin insanlar isterse kullanıma hazır olması gerektiğini söyledi.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk