Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Küresel Bankacılık Standardı Belirleyicisi, Kripto Risklerine Yönelik Kuralları Onayladı

Yasal çerçevenin 2026 yılına kadar uygulanması bekleniyor.

4 Temmuz 2024 09:39

Güncellenme: 4 Temmuz 2024 11:15

Basel Bankacılık Denetleme Komitesi, dünya merkez bankaları piyasa disiplinini desteklemeye ve riskleri değerlendirmek için yeterli bilginin mevcut olduğundan emin olmaya çalıştığı sırada bankaların kriptoya maruz kalması için 2026'nın başına kadar uygulanması beklenen bir yasal çerçeveyi onayladı.


Uluslararası Ödemeler Bankası'nın bir parçası olan komite, dün yaptığı basın açıklamasında bu ayın sonlarında ayrıntıları yayımlayacağını söyledi. 


İhtiyati bankalar için birincil küresel standart belirleyici olan komite, ilk olarak Aralık 2022'de yayımlanan bir istişareye verilen yanıtları inceledikten sonra, bankaların kripto varlık risklerini kapsayan bir dizi halka açık tablo ve şablonla birlikte gelen çerçeveyi tamamladı. Planlar, bankaların kripto faaliyetleri hakkında nitel bilgileri ve kriptoya maruz kalmaları hakkında nicel bilgileri açıklamalarını gerektiriyor.


Ayrıca komite, kripto varlık ihtiyati standardıyla uyumlu bir dizi revizyonu da onayladı.


Komite yaptığı açıklamada, "Bu revizyonlar, özellikle stabil paraların tercihli bir 'Grup 1b' düzenleyici muamelesi görme kriterleriyle ilgili olarak, standardın tutarlı bir şekilde anlaşılmasını daha da teşvik etmeyi amaçlıyor" dedi. Güncellenmiş sürüm bu ayın sonlarında yayımlanacak, 2026'nın başında da uygulanması bekleniyor.


Daha Fazla Oku

    basel bankacılık denetleme komitesikripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase'in CBPL'si, İngiltere Düzenleyicisi Tarafından 4,5 Milyon Dolar Para Cezasına Çarptırıldı

25 Temmuz 2024 16:37

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk