Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

IMF, Stabil Coin İhraççılarını ve Kripto Holdinglerini Hedef Tahtasına Koydu

IMF, FTX'in ve bankacılık sektöründe yaşanan çöküşlerin, tüketicinin daha güçlü şekilde korunmasına ve yönetişim normlarına duyulan ihtiyacı ortaya çıkardığını vurguladı.

12 Nisan 2023 08:10

Güncellenme: 12 Nisan 2023 08:25

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto piyasaları için "zorlu geçen bu yılın", sektörün kapsamlı ve uygun şekilde düzenlenmesine yönelik ihtiyacın bir kez daha altını çizdiğini belirterek, stabil coin ihraççılarının ve kripto holdinglerinin, bankalarınki gibi sermaye zorunluluklarına tabi tutulmaları gerektiğini öne sürdü.


IMF, Salı günü yayımladığı "Küresel Finansal İstikrar Raporu"nda, büyük borsaların ve kripto bağlantılı bankaların bir dizi çöküşüne tanık olunan bir yılın ardından, kripto para sektörünün uygun ve uluslararası şekilde düzenlemesi çağrısında bulunan Finansal İstikrar Kurulu'ndaki standart belirleyicileri destekleyen tespitlere yer verdi.


Raporda, "Kripto varlık ekosistemindeki birden fazla kuruluşun çöküşü, tüketicileri ve kurumsal yönetişimi korumaya odaklanan kapsamlı ve uygun bir düzenleme ile yeterli denetimi daha da acil hale getirdi" denildi.


IMF, düzenlemelerin, birden fazla işlevi yerine getirenler ile itibari para birimlerine karşı değerlerini korumayı amaçlayan stabil coin'leri ihraç edenlere yönelik ekstra ihtiyati zorunlulukların yanı sıra, kripto saklama ile rezervlerin transferi, takası ve korunmasını kapsaması gerektiğini belirtirken Kasım ayında FTX kripto borsasının iflasının ardından, kripto ve teknoloji ağırlıklı bankalar Silvergate, Signature ve Silicon Valley’nin çöktüğü bu yıla "kripto için zor bir yıl" vurgusu yapıldı. IMF, "Bu olayların, dijital varlıkların finansal kapasitesine ilişkin soruları artırdığını ve uygun düzenleme ihtiyacını güçlendirdiğini" vurguladı.


IMF raporu, Avrupa Sistemik Risk Kurulu'nun (ESRB) Salı günü erken saatlerde, finansal otoritelerin, kripto kaldıracını, merkeziyetsiz finansı ve kripto stake etme ile borç verme işlemlerini izleyebilmeleri gerektiğine dair yaptığı uyarının ardından geldi.


Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın yönettiği bir gözlemci kurum olan ESRB'nin sözkonusu bağlamda yaptığı açıklamada, "Kripto varlıklar son yıllarda ciddi büyüme kaydetti, ancak sektörün gelecekteki gelişim süreci belirsiz" denildi.


Uluslararası düzenleyicilerden oluşan Finansal İstikrar Kurulu'nun, Temmuz ayında kendi kripto kurallarını açıklaması bekleniyor. Kurulun Başkanı Klaas Knot, mevcut birçok stabil coin'in bu kuralları yerine getirme ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor. Birçok geleneksel finans oyuncusu, inovasyonu engelleyeceği yönündeki endişelere rağmen, farklı finansal işlevlerin karıştırılması çıkar çatışmalarına yol açabileceği için kripto holdinglerine kısıtlamalar istiyor.


IMF İcra Kurulu daha önce, kriptonun, ulusal paranın işlevini gasp edebileceğine ilişkin endişelerini dile getirmiş, ancak, dijital varlıkların tamamen yasaklanması çağrısında bulunmaktan kaçınmıştı.

 Daha Fazla Oku

    IMFkriptoraporDüzenleme

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk