Layer 2

E-Bülten

Politika

Kriptonun Gayrimenkul Satışında Kullanılmasına Birleşik Arap Emirlikleri’nden Yakın Takip

Birleşik Arap Emirlikleri kripto alanında bir merkez haline gelirken ülkenin kanun koyucuları Bitcoin ve Ethereum’la yapılan satışların izlenmesini talep ediyor

8 Ağustos 2022 15:29

Güncellenme: 8 Ağustos 2022 17:05

Birleşik Arap Emirlikleri hükümetinin Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, gayrimenkul şirketleri artık kripto kullanılarak yapılan emlak alımlarında Mali İstihbarat Birimi’ne haber vermek zorunda.


Dubai ve Abu Dabi gibi gelişmekte olan kripto merkezlerinde Bybit, Kraken, Binance ve Crypto.com gibi kripto para borsalarının ilgi göstermesiyle ülkedeki bazı gayrimenkul şirketleri ödemelerde Bitcoin ve Ethereum kabul edeceğini açıklamıştı.


Hükümet şu sıralarda ise gayrimenkul satışında kullanılan sanal varlıklardan elde edilen fonlarla ve hatta gayrimenkul değerinin bir kısmında kullanılan sanal varlıklarla yapılan her türlü işlemin kara para aklanmasını önleyen kamu kuruluşlarına haber verilmesine dair katı bir düzenleme getirmek istiyor.


Birleşik Arap Emirlikleri Ekonomi Bakanı Abdulla bin Touq Al Marri yaptığı açıklamada yeni getirilecek kuralların gayrimenkul ve yasal sektörlerdeki “çalışma ortamını, ekonomiyi ve yatırımları olumsuz etkileyecek yasa dışı uygulamalara veya manipülasyona kati şekilde izin vermeyeceğini” söylüyor.


Gayrimenkul şirketleri aynı zamanda kara parayla mücadele eden ve 55 bin dirhemden (15 bin dolar civarı) daha yüksek nakit ödemelerde bulunan alıcıların takibini de kapsayan Mali İstihbarat Birimi’ne brokerlar, aracılar ve hukuk şirketleri aracılığıyla rapor vermek zorunda. Hükümetten sanal varlıkların takip edilmesine dair herhangi bir alt sınır verilmemesi, en küçük miktardaki Bitcoin işlemlerinin bile izleneceği anlamına geliyor.


Bu alandaki standartları belirleyen küresel organizasyon Kara Paranın Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü ise “seyahat kuralı” adındaki ödemelerde kripto kullananların tanımlanması ve takip edilmesi gibi tartışmalı bir uygulamanın da dahil olduğu şekillerde kriptonun terörizm fonlanmasında kullanılmasına dair katı düzenlemeler getirmeye çalışıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk