Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

“Kripto, Yasal Ödeme Aracı Olmamalı”

IMF yönetimi, kriptoyu yasaklamanın uygun olmadığını, ancak yasakların tamamıyla göz ardı edilmemesi gerektiğini savunuyor.

24 Şubat 2023 11:33

Güncellenme: 24 Şubat 2023 12:02

Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu, genel olarak kripto para birimlerine yasal ödeme aracı statüsü verilmemesi gerektiğini açıkladı.


IMF'ye üye ülkeler tarafından seçilen 24 direktörün görev yaptığı kurula bu ayın başlarında, kripto paranın para politikası, vergi tahsilatı, finansal istikrar ve tüketicinin korunmasına yönelik riskleri konusunda uyarılarda bulunan bir kurum raporu sunulmuştu.


Yapılan açıklamada, "Direktörler, parasal egemenliği ve istikrarı korumak için kripto varlıklara resmi para birimi veya yasal ödeme aracı statüsü verilmemesi gerektiği konusunda genel olarak hemfikirler" ifadeleri kullanıldı. Ayrıca, üye ülkelere vergi politikalarını netleştirmeleri ve küresel standartlarla uyumlu hale getirmeleri çağrısında da bulunuldu.


Söz konusu açıklamada devamla, "Direktörler, katı yasakların en iyi seçenek olmadığını, ancak kripto kaynaklı riskleri sınırlamak için hedeflenen kısıtlamaların uygulanabileceğini düşünüyorlar. Ancak bazı üyeler ise, kesin yasakların göz ardı edilmemesi gerektiğini savunuyorlar. Bazı ülkelerde kripto varlıkların gün geçtikçe daha fazla benimsenmesi, kripto varlıkların ve ihraççılarının ülke sınırlarını aşan yapısı ve finansal sistemle güçlenen bağlantıları, kapsamlı, istikrarlı ve koordineli bir müdahale ihtiyacını zorunlu kılıyor." denildi.


Kurul açıklamada, düzenlemelerin inovasyonu engellememesi gerektiğini ve hükümetlerin bu dijital teknolojilerden yararlanabileceğini de kaydetti.


IMF daha önce kripto paranın hükümetler tarafından uygulanan sermaye kontrollerinden kaçınmak için kullanılabileceğine dair endişelerini dile getirmiş ve Bitcoin'i (BTC) resmi para birimine dönüştürmeyi planlayan El Salvador gibi ülkelerin gözünü korkutmuştu.


Daha Fazla Oku

    IMFkriptoyasal ödeme aracı

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Restaking Protokolü Kelp DAO, EigenLayer Puanlarına Likidite Sağlıyor

21 Şubat 2024 21:50

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk