Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Politika

Kripto Varlıklar Regülasyon Ağında

AB’nin ardından İngiltere de düzenlemelerle yatırımcıya daha güvenli bir ortam sağlamaya çalışıyor

25 Kasım 2022 18:04

Güncellenme: 27 Kasım 2022 12:04

Kripto para birimleri, büyük ölçüde kurumsal aracıların dışında var olmak için yaratıldı. Öyle ki, Bitcoin'in kuruluş belgesinde güven yerine kriptografik kanıta dayalı, istekli herhangi iki tarafın güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan birbirleriyle doğrudan işlem yapmasına izin veren bir elektronik ödeme sistemi olarak tanımlanıyor. Ancak yine de birçok kişi kripto para birimi ile eşler arası değil, kurumlar aracılığıyla etkileşime giriyor. Geleneksel finans şirketlerinin de kriptoya olan ilgilisi artarken, kripto para birimleri ve finansal hizmet veren şirketlerin bu kesişimi, düzenleyici otoritelerin de dikkatini çekiyor. Devletlerin bu hikayedeki rolü, kripto para piyasaları içinde devam eden felsefi bir tartışma olarak karşımıza çıkıyor. Birçok yatırımcı için ortak soru şu: “Kripto borsaları ne dereceye kadar düzenlenecek ve bunun için ne yapılacak?”


Özellikle FTX borsasındaki likidite sorunu ve şirketin iflas başvurusunda bulunması yatırımcılar arasında güven krizini daha fazla körükledi. Haliyle kripto para borsalarında yaşanan çöküşler yatırımcılarda büyük endişe yarattı. Özellikle de kripto piyasasındaki çokça manipülatif hareket, bilgi kirliliği ve düzensizlik yatırımcının aleyhine sonuçlar doğuruyor ve doğurmaya devam ediyor. Hızlı ve kolay para kazanma isteği ile kripto piyasasına giriş yapan yatırımcılar, risklerin her geçen gün artmasının bir sonucu olarak kazançlarını korumanın yollarını aramaya başladı.


Düzenleyici otoriteler kripto para borsalarındaki mağduriyeti önlemek amacıyla yatırımcının lehine bir dizi rapor ve tasarı hazırlığına başladı. Ekim ayı içinde, G20’ye üye ülkeler tarafından kurulan küresel finansal sistemi izleyen ve tavsiyelerde bulunan uluslararası organizasyon niteliğine sahip Finansal İstikrar Kurulu (FSB), Kripto Varlık Faaliyetlerinin ve Piyasalarının Düzenlenmesi, Denetimi ve Gözetimine ilişkin detaylı bir rapor* yayınladı. Küresel bir kripto düzenlemesinin varlığına ihtiyaç duyulduğunun belirtildiği raporda, merkeziyetsiz finans için eski politikaları yenileyerek veya tamamen yeni bir sistem oluşturarak bir model öngörülmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Raporda grubun finans yetkililerine ve merkez bankacılarına sunulan teklifler, dijital para birimleri, stablecoin'ler ve yeni finans sektörüne hizmet veren şirketler için birtakım kurallara da yer veriliyor.  


İngiltere Süreci Hızlandırıyor


İngiltere’nin yeni Başbakanı Rishi Sunak’ın geçtiğimiz günlerde kripto para piyasası ve ülkelerin bu piyasalara nasıl yaklaşması gerektiği hakkındaki açıklamaları çok ses getirdi. Açıklamalardan kısa süre sonra regülasyonlar ve amaçları hakkında İngiltere’den haberler gelmeye başladı. Devlet eli ile yapılan bu düzenlemeler, son günlerde kripto para borsalarındaki peş peşe çöküşlerin sebep olduğu puslu hava içinde yatırımcılar için umut ışığı olmuşa benziyor.


Yeni düzenlemelerden biri kripto para borsalarının yatırımcıları kendi borsalarına çekmek adına hazırladıkları reklamlarla ilgili olarak yapıldı. “Financial Services and Markets Bill” isimli 4 Ekim 2022 tarihinde çıkarılan düzenlemeyle yapılan değişiklikle yetkisiz aracılar tarafından finansal hizmetlerin tanıtımını veya sağlanmasını engelleyen mevcut kuralları potansiyel olarak genişletecek. Bu güç artık Bitcoin gibi, dağıtılmış defter teknolojisi kullanılarak değer ve hakların kriptografik olarak güvence altına alınmış temsillerini de kapsar hale gelecek.


Financial Conduct Authority’nin (FCA) Piyasalardan Sorumlu Genel Müdürü Sarah Pritchard’ın yaptığı açıklamalara göre; regülasyonun gerekli olduğunun en büyük göstergesi, yatırımcıların güvenli bir ortamda yatırım yapabilmeleri için sektörel riskler hakkında yanıltıcı açıklamalardan arındırılmış yalın bir bilgilendirme ihtiyacından kaynaklanıyor.  Böylece yatırımcılar, kendileri adına en doğru kararları verebilecek ve bilinçli bir ortamda yatırımlarını şekillendirebilecekler. Pritchard yaptığı açıklamada bu güven atmosferinin yaratılabilmesi için kripto reklamlarının kısıtlanmasının ve yetkisiz aracılar ile verilen finansal hizmetlerin engellenmesinin gerekli olduğunu da vurguluyor.


AB Kripto Varlıkların Önünü Açıyor


Avrupa Birliği (AB) de İngiltere’ye paralel olarak, bu konuda yeni regülasyonlar çıkardı.  30 Haziran’da AB Parlamentosunda taslağı kabul edilen Markets in Crypto Assests (MICA) Regülasyonunu kısa süre içinde parlamentoda oylamaya sunulacak, nihai yasa ise AB Resmî Gazetesi'nde yayınlanmasından 12 ila 18 ay sonra uygulanmaya başlayacak. Kripto varlık pazarında kolaylık sağlayacak olan bu düzenleme ile denetim mekanizması güçlendirilecek ve yatırımcıya daha güvenli bir ortam sağlanacak. Kripto hizmet sağlayıcıları (bu grubun içine cüzdan sağlayıcıları, kripto varlık ticaret platformları, kripto borsaları, fiyat para birimleri gibi kuruluşlar da giriyor) artık bir lisansa ihtiyaç duyacak ve AB üye ülkelerinden birinden bir mali düzenleyici tarafından izlenecek. Sadece (ulusal düzenleyicilerden yetki alması gerekecek) lisans başvurusunda bulunmak için bile şirket ya da resmi ortaklık gibi AB merkezli bir tüzel kişiliğe sahip olunması şartı aranacak.


MICA whitepaper hazırlama ve yayınlama zorunluluğuna da belirli kurallar getiriyor. Kripto varlık ihraççılarının, belirli bir kripto varlığa ilişkin tüm bilgileri içeren açık ve adil bir crypto assests whitepaper hazırlamaları gerekecek. Yönetim organının, üyelerin dürüstlük standartlarını karşılaması zorunlu ve kripto varlık ihraççılarının yanıltıcı piyasa iletişimleri yasak hale getirilecek.  


Bu yeni regülasyon, şu anda mevcut bulunan finansal hizmet mevzuatı kapsamında yer almayan tüm kripto varlıkları kapsayacak. Bunlar, ödemeler için çıkarılan stablecoin’lerden, bir hizmete erişim sağlayan yardımcı token’lara kadar uzanıyor.  Bu kripto varlıkları üç kategoriye ayırıyor: varlık referanslı tokenlar (ART’ler), e-para tokenları (EMT’ler) ve diğer kripto varlıklar (“her şeyi kapsayan” kategori).

Sonuç olarak AB’de bu regülasyonla, kripto varlık piyasasını destekleyen düzenleyici bir çerçeve amaçlayan regülatörler arasına girdi. Böylece inovasyon ve kripto varlıkların potansiyellerinden yararlanırken aynı zamanda finansal istikrar ile yatırımcıların korunması sağlanarak güven ortamı oluşmasına doğrudan katkı sağlanacak. Diğer ülkelerin bu konuda nasıl bir yol izleyeceği ve ne gibi düzenlemeler yapacağı merakla bekleniyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk