Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Kripto Piyasalarının Düzenlenmesinde İki Kritik Tasarı

ABD Kongresi’nde CFTC’ye yetki veren iki yasa tasarısı kripto piyasalarının düzenlenmesinde belirleyici olabilir.

19 Ağustos 2022 13:10

Güncellenme: 19 Ağustos 2022 14:44

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) temsilcilerinden Kristin N. Johnson, ABD Kongresindeki iki yasa tasarısının kripto endüstrisinin önümüzdeki aylardaki yönünü belirleyebileceğini söyledi.


Johnson, Çarşamba günü CoinDesk TV’de yaptığı açıklamada, kripto piyasalarına kimin düzenleyici olduğu ve CFTC’nin düzenleyici rolü hakkında net bir rehberlik vermek istediğini aktardı.


Johnson, CoinDesk TV’nin First Mover programında “Bu spot piyasasının idaresine yönelik bir soru” diye konuşurken şöyle devam etti, “CFTC, piyasa katılımcılarının kaydolma ve ekosistemimize katılma yetkisini almak istiyor. Böylece müşterilere düzenleyici bir ekosistemin parçası olmanın amacı olan korunma sağlanabilir.”


Kongredeki iki yasa tasarısı CFTC’ye bu yetkiyi verebilir. Bunlardan biri CFTC’yi denetleyen ABD Senatosu Tarım Komitesi üyeleri tarafından sunuldu. Bu, kuruma kripto para alım-satım işlemlerini düzenlemesi için emtia kanunlarına uygun olarak ayrıcalıklı bir yetki verecek.


Tasarı, ‘dijital emtia’ denilen bir terim kullanıyor. Bu terim menkul kıymetler kapsamına girmeyen Bitcoin ve Ether gibi kripto paraları içeriyor. Böylece CFTC, hem dijital emtia işlemlerini denetleyebilecek hem de dijital emtia platformlarını kayıt altına girmeye zorlayabilecek.


Johnson, bu tasarının CFTC’ye kripto piyasalarını aktif ve ihtiyatlı bir şekilde denetlemesi için yeşil ışık yakacağını belirtti.


Senatörler Gillibrand ve Cynthia Lummis tarafından sunulan bir başka tasarı da CFTC’yi kripto spot piyasaları ve vadeli işlemler için ana düzenleyici olarak gösteriyor.


Johnson’a göre burada asıl önemli nokta “düzenleyicinin denetimi bakımından netlik oluşturmak".  Çünkü bu, "piyasaların katılımcılarının kimin düzenleyici olduğunu anlamalarını sağlayacak.”


Johnson CFTC’nin kripto sektörünü düzenlemek için gerekli kaynakları olup olmadığından bahsetmedi. Ancak, herhangi bir denetimin nihayetinde Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Kongre ve hükümet düzenleyicileri ile iş birliğinde olacağını belirtti.


Johnson, ABD’nin düzenleme bakımından uluslararası alanda etkili olabilme pozisyonunda olduğunu da sözlerine ekledi ve “ABD’nin uyum sağlayacağı düzenlemelere global piyasalar da adapte olabilmeli. ABD, bu düzenleyici politikalarını geliştirmeye liderlik etmeli” diye konuştu.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk