Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Kripto Dostu Silvergate Bank, Düzenleyicilere 63 Milyon Dolar Ödemeyi Kabul Etti

SEC, Silvergate yöneticilerinin bankanın kara para aklamayı önleme kurallarındaki 'kritik eksikliklerin' farkında olduklarını iddia etti.

2 Temmuz 2024 10:01

Güncellenme: 2 Temmuz 2024 11:16

2023'teki çöküşü ile sektörün bankacılık krizini büyüten kripto dostu bankanın ana şirketi Silvergate Capital Corp., ABD ve Kaliforniya düzenleyicilerinin iç yönetimdeki sıkıntılar ve yatırımcılara özel bilgilerin ifşa edilmesi suçlamalarını çözebilmek adına 63 milyon dolar ödemeyi kabul etti.


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto dostu Silvergate Bank'ın ana şirketi Silvergate Capital Corporation'a, eski CEO'su Alan Lane'e, eski COO'su Kathleen Fraher'e ve eski CFO'su Antonio Martino'ya dava açtı. Komisyon, bankanın yöneticileri ve hissedarlarının etkili bir Banka Gizliliği Yasası/kara para aklamayı önleme programına sahip olmadığı halde kullanıcıları bu yönde yanılttığını iddia etti. Federal Rezerv ve Kaliforniya Mali Koruma ve Yenilik Departmanı (DFPI) da Kaliforniya merkezli şirkete karşı benzer suçlamalarda bulundu.


Silvergate, Lane ve Fraher ise SEC'in iddialarını kabul etmediklerini veya reddetmediklerini bildirerek ceza anlaşmasını kabul etti. Anlaşmaya göre ikili, beş yıl boyunca halka açık bir şirketin çalışanı veya yöneticisi olamayacak.


Hem Fed hem DFPI ile anlaşmaya varan Silvergate'in cezaları arasında Fed'e ödeyeceği 43 milyon dolar ve Kaliforniya düzenleyicisine ödeyeceği 20 milyon dolar yer alıyor. Bu da bankanın iç işlerini takip edemediğini kanıtlıyor. SEC de 50 milyon dolarlık bir ödeme alacak.


Eski finans direktörü Martino, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada iddiaları yalanladı, bu suçlamaların 2022'deki tek bir çeyreğe yönelik olduğunu ve bunların "yargıya dayalı" kararlarla ilgili olduğunu da vurguladı.


Şikayette, "Lane ve Fraher - ve onlar aracılığıyla SCC - Kasım 2022'den önce bankanın BSA/AML uyum programında ciddi eksiklikler olduğunun farkına vardı" ifadeleri yer aldı. " Silvergate'in Federal Rezerv tarafından San Francisco Federal Rezerv Bankası ('FRBSF') aracılığıyla yapılan çok sayıda incelemenin sonuçları, Lane ve Fraher’ın bankanın BSA/AML uyum programında kritik eksiklikler olduğunu bildiklerini kanıtlıyor."


Buna ek olarak SEC, Silvergate'in Kasım 2022'de iflas başvurusunda bulunan ve Silvergate’in önemli bir müşterisi olan FTX'in yaklaşık 9 milyar dolar değerindeki şüpheli transferini tespit edemediğini belirtti.


Şikayette, "2021 ve 2022'nin büyük bir bölümünde banka, Silvergate Exchange Network (SEN) ürünü için uygun bir takip politikası izlemedi" ifadeleri yer aldı. "SEN, bankanın kripto varlık müşterilerinin kendi aralarında para transferi yapmaları için tasarlanmış önemli bir mekanizmaydı ve kripto varlık müşterilerini çekmek için özel olarak hazırlandı. Ancak banka, SEN'de meydana gelen yaklaşık 1 trilyon dolarlık bankacılık işlemlerindeki şüpheli faaliyetleri tespit edemedi."


Davaya göre Silvergate'in ekibi, müfettişlerden çalışmalarının yetersiz olduğuna dair bir bildiri aldı, ancak yıllık raporlarda (10-Q ve 10-K formları) değişen herhangi bir şey olmadı.


Silvergate sözcüsü, CoinDesk'e yaptığı açıklamada anlaşmaların bankanın devam eden tasfiye çalışmalarının bir parçası olduğunu söyledi.


"Mart 2023'ün başlarında Silvergate, gönüllü olarak ve devlet yardımı olmadan tasfiye konusunda sorumlu bir karar verdi. Kasım 2023 itibarıyla tüm mevduatlar bankacılık müşterilerine geri ödendi ve Silvergate kısa bir süre sonra bankacılık faaliyetlerini durdurdu. Bugün açıklanan ve şirketin banka tüzüğünün teslimini kolaylaştıracak olan bu anlaşmalar, bankanın Federal Rezerv, DFPI ve SEC tarafından devam eden düzenli tasfiyesinin ve soruşturmalarını başarıyla sonuçlandırmasının bir parçası."


Daha Fazla Oku

    SilvergatedavaSECFed

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: ETF Onayı Sonrası ETH'deki Değişim Oldukça Az

23 Temmuz 2024 17:11

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk