Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Kripto Borsası BitMEX, Banka Gizliliği Yasasını İhlal Etmekten Suçlu Bulundu

Dört yönetici daha önce suçlarını kabul etmişti.

11 Temmuz 2024 09:34

Güncellenme: 11 Temmuz 2024 09:39

ABD Adalet Bakanlığı'nın (DOJ) dün yaptığı duyuruya göre, kripto borsası BitMEX Banka Gizliliği Yasasını (BSA) ihlal etmekten suçlu bulundu.


Mahkeme belgelerine göre, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), borsayı ABD'li müşterilere yasa dışı kripto türev ticaret hizmetleri sunmakla suçladı. Borsa, DOJ'un borsanın dört çalışanını BSA'yı ihlal etmekle suçladığı Eylül 2015 ile Eylül 2020 arasında yeterli müşterini tanı (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) programı oluşturmada kasıtlı olarak başarısız oldu.


DOJ'un iddiasına göre BitMEX, Eylül 2020'ye kadar müşterilerin herhangi bir tanımlayıcı bilgi veya belge sağlamadan anonim olarak kripto para birimi kaydetmelerine ve ticaret yapmalarına izin verdi. Ayrıca kendisini perakende müşterilerin gerçek isim doğrulaması olmadan ticaret yapabilecekleri bir yer olarak tanıttı. Savcılar, yeterli AML/KYC standartlarının sağlanamaması nedeniyle BitMEX'in kara para aklama ve yaptırım ihlalleri için bir hedef haline geldiğini söyledi.


ABD Savcısı Damian Williams, yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti: "BitMEX'in kurucuları ve uzun süreli çalışanlarının 2022'de gerçekleştirilen federal mahkemede kabul ettiği üzere, 2015'ten 2020'ye kadar dünyanın önde gelen kripto para türev platformlarından biri olan şirket, federal yasaların gerektirdiği şekilde bir kara para aklamayı önleme programı olmadan gösterdi. Sonuç olarak, BitMEX kendisini büyük ölçekli kara para aklama ve yaptırımlardan kaçınma planları için bir araç olarak kullandı ve finansal sistemin bütünlüğü için ciddi bir tehdit oluşturdu. Bugünkü suç duyurusu, kripto para şirketlerinin ABD pazarından yararlanmak istemeleri halinde ABD yasalarına uymaları gerektiğini bir kez daha gösteriyor."


BitMEX'in üç kurucu ortağı Arthur Hayes, Samuel Reed ve Benjamin Delo ile şirketin ilk çalışanı Gregory Dwyer'a yönelik 2020 suçlamaları, bugün şirkete açılan soruşturmayla paralel ve aynı dönemi hedef alıyor. Yöneticilerin hepsi de daha önce suçlarını kabul etti.


BitMEX, BSA'yı ihlal etmesinin bir parçası olarak yabancı bir bankaya yalan söylemekten de suçlu bulundu. Mahkeme belgelerine göre BitMEX, adı açıklanmayan bir uluslararası bankaya, bankayı BitMEX'in intifa hakkı sahibi olduğu Delo tarafından kontrol edilen Shine Effort Inc. Limited adlı bir paravan şirket için bir banka hesabı açmaya ikna etmek için yanlış beyanlarda bulundu.


Adalet Bakanlığı sözcüsü, dört yıl önce yöneticilere yönelik olan suçlamaların neden bugün BitMEX genelinde araştırıldığına dair soruları cevaplamayı reddetti.


BitMEX’in cezası henüz kararlaştırılmadı. Dava, New York Güney Bölgesi'nden (SDNY) ABD Bölge Yargıcı John G. Koeltl tarafından denetleniyor.


BitMEX temsilcisi, CoinDesk'in yorum talebini yanıtsız bıraktı.


Daha Fazla Oku

    BitMEXkripto borsasıABD Adalet Bakanlığı

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk