Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Karadağ, Ripple ile CBDC Pilot Programı Geliştirecek

Pilot uygulama, merkez bankasının ulusal bir sabit paranın pratik uygulamasını tanımladığını ve dolaşımını simüle edecek bir tasarımla gerçekleşecek sürümünü görecek.

11 Nisan 2023 14:45

Güncellenme: 11 Nisan 2023 16:18

Karadağ Merkez Bankası (CBCG), blok zinciri sağlayıcısı Ripple ile merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilotu programı geliştirmeyi planlıyor.


Ripple’da yapılan açıklamaya göre, merkez bankası, uygulama ile, ulusal bir stabil coin’in tatbiki uygulamasını belirleyecek ve simule edilmiş tedavül ortamının şartlarını görebilecek.


CBCG Başkanı Radoje Zugic, gelişmeyle ilgili yaptığı açıklamada, “Proje, "CBDC'lerin veya ulusal stabil coin'lerin güvenliği, verimliliği, düzenlemelere uyum halleri ile son kullanıcıların haklarının korunmasıyla ilgili oluşturabileceği avantajlarla riskleri analiz edecek" dedi.


Dünya üzerinde 100’den fazla ülke CBDC projeleri geliştirirken bazı ülkeler çalışmalarını pratiğe aktarma aşamasında gelmiş durumdalar.


Karadağ, Avrupa Birliği (AB) üyesi ve Euro Bölgesi’nin bir parçası durumunda olduğu için Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından tanıtılması halinde dijital euro’nun benimsendiğini görebilir. 


Karadağ, kısa bir süre önce de Terraform Labs'ın kurucusu Do Kwon'un ülkede tutuklanmasıyla gündeme gelmişti.


Karadağ İçişleri Bakanı Filip Adziç, Twitter’dan paylaştığı iletide, Terraform Labs'ın kurucusu Do Kwon’un Karadağ'da tutuklandığını duyurmuştu..


Filip Adziç, Twitter paylaşımında, “Karadağ polisi, en çok aranan kaçaklar listesindeki bir şüpheliyi, Singapur merkezli Terraform Labs'ın kurucu ortağı ve CEO'su Güney Kore vatandaşı Do Kwon'u tutukladı” ifadelerini kullanmıştı..


Do Kwon, birçok soruşturmayla karşı karşıyaydı ve geçtiğimiz yıl terraUSD’nin (UST) 40 milyar dolarlık ekosisteminin çöküşüyle birlikte kripto piyasalarında yarattığı şoktan sonra İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranıyordu.Daha Fazla Oku

    karadağCBCGRipplecbdc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk