Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

JPMorgan Raporu: Tether'in Konumu Sallantıda

Düzenlemeler daha fazla şeffaflık ve yeni kara para aklamayı önleme standartlarına uyum gerektireceği için USDT'ye olan ilgi azalabilir.

16 Şubat 2024 14:30

Güncellenme: 16 Şubat 2024 14:36

JPMorgan (JPM), dün yayımladığı araştırma raporunda Tether'in (USDT) en büyük stabilcoin olarak konumunun, Amerikan pazarına olan bağımlılığı ve beklenen düzenlemeler nedeniyle savunmasız olduğunu söyledi.


Raporda, Tether'in ABD merkezli olmamasına rağmen düzenleyicilerin Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) aracılığıyla sınır dışı kullanımı üzerinde bir miktar da olsa kontrol uygulayabildiği belirtildi.


Stablecoin'in Tornado Cash ile ilişkisinin buna iyi bir örnek olduğunu söyleyen banka, OFAC'ın Ağustos 2022'de Ethereum ağında çalışan kripto mixer’ı kara listeye aldığını ve kara para aklamayı kolaylaştırmakla suçladığını yazdı.


Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, "Sınır dışı kuruluşlara ve merkeziyetsiz firmalara karşı doğrudan yasal eylemler uygulamak karmaşık olsa da, dolaylı önlemler ve uluslararası işbirlikleri potansiyel olarak tether kullanımını engelleyebilir" dedi.


Yazarlar, yaklaşan stabilcoin düzenlemesinin daha fazla şeffaflık ve yeni düzenleyici KYC/AML standartlarına daha fazla uyum gösteren stabilcoin’leri öne çıkaracağından tether üzerinde dolaylı bir baskı oluşturabileceğini yazdı. Bu sorunun USDT'nin bir teminat ve likidite kaynağı olarak kullanıldığı merkeziyetsiz finans (DeFi) için de geçerli olacağını ekledi. 


Raporda, "Özellikle stabilcoin düzenlemeleri, G20 genelinde Finansal İstikrar Kurulu (FSB) aracılığıyla küresel olarak koordine edilecek ve bu da tether gibi düzenlenmemiş stabilcoin'lerin kullanımını daha da kısıtlayacak" denildi.


Tether, rezervlerinin daha şeffaf olması konusunda baskı görüyor ve gerçek zamanlı verileri yayımlamak için çalışıyor. Yine de JPMorgan, stabilcoin ihraççısı tarafından yapılan son açıklamaların endişeleri azaltmak için yeterli olmadığını söylüyor.


Daha Fazla Oku

    JPMorgantetherusdt

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk