Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

Jargonu Bırak Sözünü Tut: Kripto İmaj sorununu Nasıl Aşabilir?

Consensus 2023 katılımcıları kriptonun imajını iyileştirmek için dijital varlıkları çok iyi anlatmanın ve somut, kullanıcı merkezli ürün ve hizmetlere odaklanmanın önemli olduğunu konuştular.

18 Haziran 2023 10:43

Güncellenme: 18 Haziran 2023 13:23

Consensus 2023 katılımcıları kriptonun imajını iyileştirmek için dijital varlıkları çok iyi anlatmanın ve somut, kullanıcı merkezli ürün ve hizmetlere odaklanmanın önemli olduğunu konuştular.


2022’deki skandallar ve batış hikâyeleri göz önüne alındığında kriptonun bir imaj sıkıntısı olduğunu söylemek hiç de haksız olmaz.


Dijital varlıklara güvenmeme konusundaki menüde Sam Bankman-Fried’in FTX’inden Do Kwon’un Terra ekosistemine birçok seçenek yer alıyor.


Ancak kripto destekçileri çok daha fazla kabul bekliyorlar, hatta ana akımda bir yaygınlık hayalleri var. Bunu başarmak istiyorlarsa öncelikle kriptonun imajını düzeltmeleri şart.


Soru şu: Kriptonun imajı nasıl düzeltilecek? Consensus 2023’te bir söylem ortaya çıktı: Kripto dijital varlıkların amacını daha iyi açıklamalı ve müşterilerin gerçekten isteyecekleri kolay anlaşılır ürün ve hizmetler ortaya koymalı. 


Kripto sahipleri için bir vergi uygulaması olan TaxBit’in iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Michelle O’Connor, “Teknoloji ve gerçek hayattaki yansımaları hakkında daha fazla konuşmaya başlamalıyız” diyor. 


Ancak sektör faydaların kullanıcılara uygun biçimde anlatılması konusunda yeterince yol alamıyor. Kriptonun ana akım dışında kalmasının nedenlerinden biri de sektöre hâkim olan jargon ve kalıplar zira bunu herkesin anlaması mümkün olmayabiliyor. 


Kripto türev ürünlerine dair bir işlem platformu olan Hxro Labs’in pazarlama ve iletişim yöneticisi Caitlin Cook, “İnsanlardan anlayamadıkları bir sistemi satın almalarını nasıl beklersiniz?” diyor. 


Kriptonun bu imajı değiştirme zorunluluğu bir ironiyi de içeriyor. Zira bu teknolojinin özünde kimseye güvenmek zorunda kalmamak var zira blok zincirleri güven gerektirmeyen ve aracı istemeyen bir kurguya sahipler. Yani teoride kötü oyunculara yer olmaması yani bir imaj sorununun bulunmaması gerekiyor. 


Ancak FTX’in batması ve 2022’deki bazı diğer olaylar insanların gerçekte hak etmeyen insanlara fazlasıyla güvendiklerini de gösterdi. 


Consensus @Consensus 2023 Raporu’nu indirmek için tıklayınız. Daha Fazla Oku

    Consensus 2023FTXdo kwonTaxBitHxro Labs

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC Açık Opsiyonları Zirvede, Analistlerin Yeni Beklentisi 83 Bin Dolar

8 Haziran 2024 00:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk