Layer 2

E-Bülten

Politika

Japonya, Yeni Başlayanları Elde Tutmak İçin Kripto Vergilerinde Reform Düşünüyor

Kripto lobi grupları, hükümetten yatırımcıların sermaye gelirlerinden yüzde 55'e kadar ödeme yapmaları olası kripto vergi yasalarında reform yapmasını istedi.

27 Ağustos 2022 08:00

Güncellenme: 27 Ağustos 2022 19:40

Ülkenin yerel haber organı Yomiuri'nin haberine göre, Japonya kripto alanına yeni girenleri ülkede kalmaya yönlendirebilmek için kurumsal kripto vergi oranlarını gözden geçirmeye hazırlanıyor.


Japonya'nın finansal hizmetler ajansı (FSA) ile ekonomi, ticaret ve sanayi bakanlıkları; 2023 yılına yönelik olarak, kendi tokenlerini çıkaran, kripto yatırımlarını gerçekleşmemiş kazançlar üzerinden vergi ödemekten muaf tutabilecek bir vergi reformu teklifi için kafa yoruyor.


Yomiuri’nin haberindeki açıklamalara göre, mevcut yasalarda, kendi tokenlerini çıkaran girişimlerin saklayabilecekleri tokenler için gerçekleşmemiş kazançlar üzerinden vergi ödemeleri gerekiyor. Çünkü şirketlerin varlıkları, vergilendirme döneminin sonunda piyasa değerine göre vergiye tabi tutulabiliyor.


Potansiyel vergi indirimi, girişimleri ve yatırımcıları Japonya'da kalmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. CoinDesk'in Aralık 2021'deki haberinde,  ağır vergi yükünün kripto firmalarının ülkeyi tamamen terk etmesine neden olabileceğini belirtmişti.


Japon milletvekili Taira Masaaki de Twitter iletisinde vergi incelemesini doğrulayan ifadeler kullandı.


Ağustos ayı başında, ülkedeki iki kripto lobisi grubu, Japonya Kripto-Varlık İş Birliği ve Japonya Kripto-Varlık Borsası Birliği, hükümetten yüzde 20’lik bir indirim teklifini de dahil ederek kripto vergilerinin düşürülmesini talep etti.


Ülkedeki yatırımcılar, sermaye kazançları üzerinden yüzde 55'e kadar vergilendiriliyorlar.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk