Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

İtalyan Meclisi Kripto Vergisini Onayladı

İtalyan meclisinde kabul edilen 2023 yılı bütçesine göre kriptodan sermaye kazanımı sağlayanlar kripto vergisi ödeyecek.

2 Ocak 2023 12:18

Güncellenme: 2 Ocak 2023 12:54

İtalyan meclisinde geçen hafta kabul edilen bütçeye göre kripto trader’ları 2023 yılı itibarıyla yüzde 26 oranında sermaye kazanımı vergisi ödemekle yükümlü olacak. Yasaya göre artık bir vergi dönemi içinde kripto trading yaparak 2.000 euro’nun üzerinde kazanç elde eden kişiler bu kazancın yüzde 26’sını vergi olarak ödemek zorundalar.


Reuters’in haberine göre İtalya’nın yeni Başbakanı Giorgia Meloni’nin aceleyle kabul edilen 2023 bütçesi enerji kriziyle karşı karşıya kalan şirketlere ve bireylere vergi indirimleri sunuyor. Bütçede bunun için de 21 milyar euro ayrılmış.


Kriptonun büyük ölçüde düzenlemelere tâbi olmadığı İtalya’nın 387 sayfalık bütçesinde kriptoyla ilgili bir tanım yapılarak yasal hale de getiriliyor. Buna göre kripto, “blokzinciri teknolojisi kullanılarak transfer edilen ya da saklanabilen değer veya hakların dijital bir temsilcisi”


İtalya’dan kısa bir süre önce Portekiz de kriptolar için sermaye kazanımı vergisi getirmişti.


Öte yandan bütçede geçen şu cümle yatırımcıların kafasını karıştırabilir: “Aynı özelliklere ve fonksiyonlara sahip kripto varlıklarının takas edilmesi mali bir durum oluşturmaz” Bununla ilgili yatırımcıların biraz daha detaylı bilgiye sahip olması gerekebilir.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kriptoda Mantıklı Bir Tartışma İmkânsız Gibi

4 Haziran 2023 11:36

2
Darkest Hour

3 Haziran 2023 13:55

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk