Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

İsrail, Dijital Şekel İçin Havayı Kokluyor

Banka, CBDC ihracına ilişkin henüz net bir kararın olmadığını açıkladı.

18 Nisan 2023 11:50

Güncellenme: 18 Nisan 2023 14:49

İsrail Merkez Bankası, stabil coin'lerin yaygın şekilde benimsenmesi de dahil olmak üzere, dijital şekel (SHAKED) ihraç etme kararı üzerinde etkili olabileceğini belirttiği senaryoları izliyor.


Bankanın olası dijital şekel ihracıyla ilgili yönlendirme komitesi, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, düzenleyicinin, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ihraç etme konusunda bir karar vermediğini net olarak belirtti.


Senaryoların özet halinde sunulduğu 21 sayfalık rapor, dünya merkez bankalarının yüzde 90'ının CBDC incelemesi yapmasına karşın, sadece küçük bir kısmının ihraç aşamasına yöneldiğini savundu.


İsrail, Norveç ve İsveç merkez bankaları, CBDC'lerin uluslararası perakende ve havale ödemelerindeki kullanım yöntemlerine dair bir araştırmayı tamamlamak için Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ile işbirliği yapmıştı.


ABD ve Avrupa Birliği'nin CBDC ihraç etme kararı, İsrail Merkez Bankası’nın dijital şekel ihraç etme kararında etkili olabilecek en önemli senaryolar arasında yer alıyor.


Nakit kullanımındaki azalmanın yanı sıra, sabit para kullanımındaki artış ile yerel ödeme sisteminin içinde olduğu rekabet ortamı ve ödeme sistemlerinde yaşanan hızlı gelişmeler merkez bankasının ihraç etme kararını etkileyebilecek faktörler arasında bulunuyor.


Banka, konuya dair yaptığı duyuruda, “Söz konusu faktörler süreci destekliyorsa, dijital şekel ihracını ilerletmek için hazırlıklı olmalıyız”  ifadelerini kullandı.


Daha Fazla Oku

    israil merkez bankasıcbdcdijital şekel

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin Madencisi Marathon Digital, Birinci Çeyrek Beklentilerini Karşılayamadı

10 Mayıs 2024 12:06

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk