Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

İsrail, 2021’den Bu Yana Terörist Bağlantıları Olduğu İddia Edilen 190 Binance Hesabını Ele Geçirdi

İsrailli yetkililer kripto borsası Binance’te yer alan bu hesapların IŞİD ve Hamas ile bağlantılı kişilere ait olduğunu söyledi.

5 Mayıs 2023 14:02

Güncellenme: 5 Mayıs 2023 14:59

Reuters’ın haberine göre, İsrailli yetkililer 2021’den bu yana Hamas ve IŞİD gibi terör gruplarıyla bağlantıları olduğu iddia edilen yaklaşın 190 Binance hesabına el koydu.


Haberde İsrail Savunma Bakanlığı’nın terörle mücadele bölümü olan İsrail Ulusal Terör Finansmanıyla Mücadele Bürosu’nun (NBCTF) daha önce hiç yayımlanmamış belgelere atıfta bulunuluyor.


Bu belgelere göre NBCTF, ocak ayında Suriye ve Irak merkezli bir terör grubu olan IŞİD ile bağlantıları olduğu iddia edilen iki hesaptan açıklanmayan miktarda kriptoya el koymuştu. 2021 yılına kadar uzanan diğer hükümet kayıtları, ele geçirilen Binance hesaplarının 100’den fazlasının İsrail Savunma Kuvvetleri ile sık sık çatışan silahlı Hamas grubu ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.


NBCTF, web sitesinde yaptığı açıklamada, İsrailli yetkililerin IŞİD’in “faaliyetlerini engellemek” ve “hedeflerini ilerletme güçlerini zayıflatmak” adına bu fonlara el koyduğunu belirtiyor.


İsrail yasaları, ülkenin savunma bakanının teröristlerle bağlantılı varlıklara el konulması emrini verebilmesine izin veriyor.


Kara Para Aklamayı Önlemeye Yönelik Yanlış Hamleler


Binance, kullanıcılarını kara para aklama kontrollerinden kaçınmaya teşvik ettiği iddiaları nedeniyle birçok kesim tarafından ağır eleştirilere maruz kalmıştı. Reuters haberine göre borsa, 2017’den bu yana ABD yaptırımlarını atlatmaya çalışan suç örgütleri ve diğer kötü niyetli kişiler tarafından 10 milyar dolardan fazla işlem gördü.


Binance ise platformun bahsedilen örgütler tarafından erişilebilir olmamasını sağlamak adına tüm düzenleyici kurallara uyduğunu söyledi. Ayrıca bireysel bir hesabın herhangi bir suç örgütüyle bağlantılı olup olmadığını belirlemek için uzun bir süreçten geçmesi gerektiğini de ekledi:


“Belgede belirtilen suç örgütlerinin platformda kendi isimleriyle hesap oluşturmadıklarını açıklığa kavuşturmak isteriz. Ekibimiz hesap sahiplerinin tespit edilmesi ve hukuki yaptırımların uygulanması adına gerekli kurumlarla iş birliği içerisinde.”


Binance’in global istihbarat ve soruşturmalar bölümünün başkan yardımcısı Tigran Gambaryan, Consensus 2023’te verdiği röportajda, 700 kişilik bir ekibin 1300 üyelik kolluk kuvvetleriyle çalıştıklarını belirtmişti.


DEAŞ’ın Yeniden Canlanması


Orta Doğu Enstitüsü, geçen yıldan bu yana Suriye’nin güneyindeki IŞİD faaliyetlerinin yeniden canlandığını öne sürdü.


Örgüt, 2014’ün sonlarında zirveye ulaştığında Suriye ve Irak’ta 100-110 bin kilometrelik bir alanı işgal ediyordu. Bu bölge, Amerikan ve diğer askeri grupların silahlı çatışmaları ardından grubu geri çekilmeye zorlamalarıyla 4 bin kilometreye kadar küçüldü. IŞİD, Suriye’nin Baghuz kentindeki son sığınağını 2019 yılında terk etti.


Daha Fazla Oku

    BinanceİsrailIŞİD

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk