Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

IRS, NFT'lere de Vergi Uygulama Niyetinde

NFT'ler, emeklilik hesaplarında tutulan dijital varlıkların nasıl değerlendirileceğine dair nihai kurallar üzerinde mutabık kalınana kadar dayanak varlıklar gibi vergilendirilecek.

22 Mart 2023 08:20

Güncellenme: 22 Mart 2023 09:36

ABD Ulusal Gelir İdaresi (IRS), yayımlanan bir belgeye göre, değiştirilemez token'ların (NFT), pullar, sanat eserleri ve kaliteli şaraplar gibi diğer koleksiyonlarla eşit şekilde vergilendirilip vergilendirilmeyeceğini değerlendiriyor. Bunun, emeklilik planlarında yer alan dijital varlıklar üzerinde de etkisinin olması bekleniyor.


Sunulan belge, ABD’li vergi otoritesinin dijital varlıklara ilişkin vergi işlemlerini açıklığa kavuşturmak amacıyla bu süre zarfında yaptığı ilk hamle oldu. Belge, bazı vergi mükelleflerinin yükümlülüklerine dair boşluğu da gideriyor. Belgede, IRS ve Hazine Bakanlığı'nın, sermaye kazançlarına ilişkin vergi kurallarının daha az avantajlı bir yöntem benimsenmesini sağlayacağına ve bireysel emeklilik hesaplarındaki varlıkların etkilerine işaret ettikleri belirtiliyor. Söz konusu kurumların ayrıca, vergi hukuku kapsamında koleksiyon muamelesi gören NFT'lerin vergilendirilme süreci için yol gösterici olması amacıyla geri bildirim talep ettiği de bildiriliyor. 


IRS, 19 Haziran'a kadar kamuoyundan, bir NFT'nin ne zaman sanat eseri sayılacağı gibi başlıklarda yorumlar bekliyor. Vergi otoritesi ayrıca, ister sanat eseri ister değerli bir taş olsun, tüm NFT'leri dayanak varlıklar gibi değerlendirdiğini kaydediyor.


Ekim ayında IRS, mükelleflere yönelik talimatlarını, kripto para birimlerinin yanı sıra NFT'leri de içerecek şekilde genişletmiş, vergi mükelleflerinin NFT'lerinin hesaplanışına dair açıklık getirmişti.


Hazine Bakanlığı vergi biriminin yayımladığı 2022 güncellenmiş taslakta, “Dijital varlıklar, kriptolojiyle korunan dağıtılmış bir hesap defteri ya da benzer bir teknoloji üzerine kayıtlı değerlerin dijital temsilcileridir. NFT’ler ve kripto paralar bunlara örnek olabilir” tanımı yapılmıştı. Geçen yılki taslakta sanal para birimi bölümünde daha dar bir tanım yapılıyordu. Vergi kurallarının son hali henüz yayımlanmadı. Yani kripto bölümü son haline getirilmeden önce yine değişebilir.


Tasarıda kripto yatırımcıları için ise “Eğer elinizde sabit sermaye olarak tuttuğunuz herhangi bir dijital varlığı satış, takas, hediye etme ya da transfer yoluyla elinizden çıkardıysanız bunu hesaplayıp vergilenebilir gelir olarak beyan etmelisiniz” deniliyor.Daha Fazla Oku

    IRSnftkoleksiyonvergi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk