Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

İranlı Hackerlarla Bağlantılı Bazı Bitcoin Adresleri Kara Listeye Girdi

ABD’de fidye yazılım geliştiren İranlı hackerlara ait olduğu gerekçesiyle bazı Bitcoin adresleri yasaklı SDN listesine alındı.

15 Eylül 2022 11:25

Güncellenme: 15 Eylül 2022 12:11

ABD Hazine Bakanlığı, dokuz kişi ve altı Bitcoin adresini kara listeye aldı. Bitcoin (BTC) adreslerinin İran’ın İslam Devrim Muhafızları’ndan (IRGC) olan ve fidye yazılımları geliştiren Amir Hossein Nikaeen Ravari ve Ahmad Khatibi Aghada ile bağlantılı olduğu belirtildi.


Adalet Bakanlığı, Nikaeen Ravari ve Aghada’nın Mansour Ahmadi ile birlikte bazı altyapı firmaları dâhil pek çok ABD şirketinin sistemine sızarak fidye yazılımlar yerleştirdiği iddia edildi.


Hazine Bakanlığı yetkilileri bu kişilerin hastaneleri, ulaşım şirketlerini ve okulları hedefleyen bir hacker grubuna dahil olduğunu da aktardı. Bu hacker grubu Ekim 2021’de bir elektrik şirketine siber saldırı yapmakla da suçlandı.


Ekim ve Mayıs aylarında tüm bakiyeler boşaltıldığı için kripto cüzdanlarında hiç Bitcoin olmadığı aktarıldı. Ancak şu anda boş olsa da her iki kişiyle de bağlantılı bir cüzdanda bugüne kadar 2,49 BTC’nin yer aldığı olduğu saptandı. Diğer adreslerin ise 2021 yılından beri kullanılmadığı görüldü.


Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) son haftalarda bazı İranlı resmi görevlileri İran hükümeti adına siber saldırılar gerçekleştirdikleri gerekçesiyle Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar (SDN) listesine dâhil etti.

ABD vatandaşları ve şirketlerinin bu listede yer alan adreslerle ve kişilerle iletişim halinde olması yasaklanıyor.


Geçen hafta OFAC, İran’ın İstihbarat Bakanı Esmail Khatib’i de Arnavutluk’a siber saldırılar yaptıkları gerekçesiyle SDN listesine eklemişti. İran da bu iddiaları reddetmişti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Grayscale CEO'su Michael Sonnenshein İstifa Etti

20 Mayıs 2024 18:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk