Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

İran Geçmişte El Koyduğu Madencilik Ekipmanlarını İade Ediyor

Elektrik kesintileriyle boğuşan ülkede madencilik yasaklanmış, hükümet tarafından madencilik ekipmanlarına el konulmuştu

4 Ocak 2023 14:24

Güncellenme: 4 Ocak 2023 17:52

Yerel basında çıkan habere göre İran’daki mahkemeler hükümetin geçmişte el koyduğu binlerce madencilik ekipmanının geri iadesinin yapılmasına karar verdi.


2021 yılında İranlı yetkililer madenciliği yasaklamış, elektrik kesintileriyle baş etmek adına madencilikte kullanılan ekipmanlara el koymuştu. Geçen yıl İranlı kamu elektrik idaresi Tavanir elektrik kullanımının yazın artmasıyla yasa dışı yürütülen kripto madenciliği yapan çiftliklere baskın düzenlemişti. Elektrik idaresi 7 bin 200 adet yasa dışı kripto madenciliği noktasını kapatmış, madencilikte kullanılan 250 binden fazla bilgisayara el koymuştu.


Yerel basında çıkan habere göre, kripto madenciliğinde kullanılan 150 binden fazla ekipman İran Devletine Ait Malların Tahsilatı ve Satışı adlı kurum tarafından tutuluyor. Kurumun başındaki isim Abdolmajid Eshtehadi’ye dayandırılan haberde, söz konusu ekipmanların mahkeme kararı neticesiyle iadesinin yapılacağı açıklandı. Bazı ekipmanların iadesi halihazırda yapılmış durumda.


Eshtehadi, elektrik idaresi Tavanir’in “ulusal elektrik şebekesine zarar vermeden geriye kalan donanımın nasıl kullanılacağına dair yeni planlar sunması gerektiğini” savunuyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eliza Gkritsi

Eliza Gkritsi CoinDesk'in Asya bölgesinden sorumlu madencilik muhabiridir. Daha önce Şanghay'da TechNode'da görev aldı. London School of Economics mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
OKX TR Uygulaması İlk Ayında Yaklaşık 200 Bin Kişi Tarafından İndirildi

29 Mart 2024 18:41

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk