Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

İngiltere, Kriptoya El Koymak, Dondurmak ve Kurtarmak için Yasa Çıkardı

Ekonomik Suç ve Kurumsal Şeffaflık (Economic Crime and Corporate Transparency) tasarısı, düzenleyicilerin Rusya'ya yaptırım uygulamasına yardımcı olan daha önceki bir yasaya dayandırmayı amaçlıyor.

23 Eylül 2022 13:11

Güncellenme: 23 Eylül 2022 16:14

Hükümet Perşembe günü yaptığı açıklamada, İngiltere'nin emniyet teşkilatının kara para aklama, uyuşturucu ve siber suçlar gibi suç faaliyetleri için kullanıldığında kripto varlıklara el koyulması, dondurmasını ve kurtarılmasını kolaylaştırmak için bir yasa tasarısı sunduğunu söyledi.


250 sayfalık Ekonomik Suç ve Kurumsal Şeffaflık tasarısı, İçişleri Bakanlığı, İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji, Ciddi Dolandırıcılık Ofisi ve Hazine tarafından sunuldu. Tasarı kriptodan daha fazlasını kapsıyor. İlk okuması Perşembe günü Avam Kamarası'nda, yapıldı. İkinci okuması ise 13 Ekim'de yapılacak.


Ulusal Suç Ajansı Genel Müdürü Graeme Biggar, "Yerel ve uluslararası suçlular, İngiltere şirket yapılarını kötüye kullanarak suç ve yolsuzluklarının gelirlerini yıllarca akladılar ve giderek daha fazla kripto para birimi kullanarak devam ediyorlar," dedi. Ayrıca bunun uzun zamandır beklendiğini ve bu gibi reformların olumlu bir şekilde karşılandığını dile getirdi. Tasarının hem suçları hem de yolsuzlukları azaltacağı düşünülüyor.


BBC'nin haberine göre, tasarının olmadığı süreç içerisinde Londra Metropolitan Polisi, Haziran ayında 114 milyon sterlinlik bir vurgundan önce geçen yılın Temmuz ayında uluslararası kara para aklama ile bağlantılı 180 milyon İngiliz sterlini (200 milyon ABD Doları) değerinde kripto para ele geçirdi.


Tasarı, düzenleyicilerin Rusya'ya karşı yaptırımlar koymasına ve ülkedeki ilgili varlıkları dondurmasına yardımcı olan daha önceki Ekonomik Suç (Şeffaflık ve Uygulama) Yasası'na dayandırıldı. Düzenleyiciler, bazı Rusların Ukrayna'nın işgalinin ardından uygulanan yaptırımlardan kaçınmak için kripto kullanmalarından endişe duyuyor.


Bu ayın başında Hazine, kripto borsalarının ve cüzdan sağlayıcılarının diğer ülkelerdeki örnekleri göz önüne alarak şüpheli yaptırım ihlallerini bildirmeleri için rehberliği güncelledi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Camomile Shumba

Camomile Shumba, İngiltere merkezli bir CoinDesk regülasyon muhabiridir. Shumba daha önce Business Insider ve Bloomberg'de staj yaptı. Camomile, Harpers Bazaar, Red, BBC, Black Ballad, Journalism.co.uk, Cryptopolitan.com ve South West Londoner'da yer aldı. Shumba, multimedya gazeteciliği alanında yüksek lisans derecesi yapmadan önce East Anglia Üniversitesi'nde birleşik derece olarak siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Lisans eğitimini yaparken, fark yaratma konusunda ödüllü bir radyo programı yaptı. Şu anda herhangi bir dijital para biriminde veya projede varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk