Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

IMF’e Göre Küresel CBDC Platformu Ödeme Maliyetlerini Azaltabilir

Uluslararası Para Fonu, sistemle ilgili şüphelerini korurken devlet destekli dijital para birimleri konusunda ise yeni fikirler için çabalıyor.

2 Eylül 2022 08:52

Güncellenme: 2 Eylül 2022 08:55

Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri, sınır ötesi ödemelerin sağlanabilmesi için küresel bir platform çağrısı yaparken yetkililerin istikrardan uzak, verimsiz ve dolandırıcılığın yoğun olduğunu belirttiği bir  kripto dünyasının düzenlemeye ihtiyacı olduğuna yönelik çağrısını tekrar etti.


IMF, üç ayda bir yayımlanan dergisi Finance & Development'ın, CoinDesk’ten Michael Casey’in de DeFi and Tradfi Must Work Together başlıklı yazısı ile katkı sağladığı bu sayısını para devrimine ithaf etti. Dergideki diğer yazarlar ise, kamu görevlilerinin büyük oranda CBDC'ler gibi devlet destekli çözümlerin tarafında durmasıyla, kripto savunucuları için çok da umutlu şeyler söyleyemiyorlar.


IMF'nin para ve sermaye piyasaları departmanı başkanı Tobias Adrian, kurumun, uluslararası transferlerdeki maliyetlerini azaltmak amacıyla yeni bir sistemi hayata geçirmesinden yana. 


Adrian bu konuyla ilgili olarak, “Platform CBDC ödemelerini kabul edecek, saklayacak ve token çıkartacak” dedi.


IMF’nin verileri, dünya üzerinde yaklaşık 97 ülkenin bir CBDC araştırması yaptığını, test aşamasında olduğunu ya da dağıttığını ve aynı zamanda ülkeye göre değişen şartlardaki CBDC’lerin sınır ötesinde gerçekleşen ödeme işlemlerini etkinleştirebilmek için birlikte nasıl çalışılacağı sorusuna da cevap aradığını gösteriyor.


Geçtiğimiz Mart ayında Avustralya’da ve Güney Afrika’da gerçekleştirilen bir proje, sınır ötesi CBDC platformlarının teknik anlamda uygulanabilir olduğu sonucuna ulaşırken yetkililer kripto firmalarının potansiyeli konusundaki şüphelerini korumaya devam ettiler.


BIS Genel Müdürü Agustín Carstens “Kripto ile gerçekleştirilebilen bir yasal işlem, merkez bankası parasıyla daha iyi gerçekleştirilebilir. “Kripto istikrarlı ve verimli değil, katılımcıları da topluma karşı sorumlu değiller. Çok sık gerçekleşen dolandırıcılık ve hırsızlık olayları ciddi endişelere neden oldu” dedi.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk