Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

IMF, G-20'yi Yaygın Kripto Kullanımının Bankaları Etkileyeceği Konusunda Uyarmıştı

IMF, Şubat ayında G-20'ye yönelik raporunda, "Bankalar mevduat kaybedebilir ve borç vermeyi kısmak zorunda kalabilir" uyarısı yapmıştı.

13 Mart 2023 11:40

Güncellenme: 13 Mart 2023 11:46

Uluslararası Para Fonu (IMF), 20'ler Grubu (G-20) ülkelerini, kripto varlıklarındaki yaygın çoğalmanın bankaların mevduat kaybına ve borç vermeyi daraltmasına yol açabileceği konusunda uyarmıştı.


IMF'nin Hindistan'da Şubat ayında gerçekleşen toplantıda, G-20 ülkelerine yönelik yayınladığı ve içeriğinde kripto dostu bankalar Signature Bank, Silicon Valley Bank ve Silvergate Bank’in bulunduğu Kripto Varlıkların Makrofinansal Etkileri konulu rapor kamuoyuna açıklandı.


Raporda, “Kripto varlıkların yaygınlaşması, para politikasındaki etkinlik, kur politikası ve sermaye akışı yönetimi kurallarının ek olarak mali sürdürülebilirlik tarafında da önemli riskler basındırıyor.

Buna ek olarak, merkez bankası rezervlerinde ve küresel finansal güvenlik ağında olabilecek olası değişiklikler potansiyel olarak bir istikrarsızlık sebebi olabilir. Ve bu durumda bankalar mevduatlarını kaybetmenin yanında borç vermeyi de kısmak zorunda kalabilirler” ifadeleri kullanıldı.


Söz konusu rapor, IMF ve Finansal İstikrar Kurulu’nun, Hindistan Maliye Bakanlığı ve uluslararası katılımcılarla gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından hazırlanırken, G-20'nin, küresel kripto kurallarını belirlemeye karar vermesine imkan tanıdı.


Raporda ayrıca, kripto varlıkların birçok risk barındırdığı ve bu risklerin ülkelere göre farklılık gösterdiği de vurgulandı.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD Nisan Ayı İstihdam Verileri Beklenenin Altında Kaldı, BTC Yükseliyor

4 Mayıs 2024 13:04

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk